Varró Sándor majdnem 20 évvel ezelőtt érkezett Nagyszebenbe, és első perctől kezdve úgy tekintette, hogy otthonába érkezett. A nagyszebeni református egyházközség választotta lelkipásztorának, de már az első években kiderült, hogy Varró Sándor a hivatásán felül többet is szeretne „adni” a nagyszebeni magyar közösségnek. Jelen méltatás nem a lelkipásztori tevékenységét hivatott kihangsúlyozni, hanem azt a munkásságát, amelynek „kedvezményezettjei” a nagyszebeni és környékbeli magyar közösség tagjai, vallástól függetlenül.
Varró Sándor a magyar közösségért való tenni-akarás őszinte lelkesedésével és lendületével fogad számtalan felkérést, főképp kulturális területen. Szívesen és alaposan készülve tart előadásokat, kulturális műsorok szervezője, kórustag, tagja volt az amatőr színjátszó társulatnak, ugyanakkor kulturális terek kialakítója, egyesületek felkarolója, különböző műsorok támogatója.
Ökumenikus Világtalálkozó 2007-ben
2007-ben az Európa Kulturális Fővárosa címet viselte Nagyszeben és az Ökumenikus Világtalálkozót is városunkban szervezték. Arra a felismerésre, hogy nincs a városban olyan magyar tér, ahol a képzőművészeti értékeink bemutatásra kerüljenek, a református templom galériává is átalakult, helyet és lehetőséget biztosítva, hogy az istentiszteletek mellett a szakrális és más jellegű kulturális események teret kapjanak. Templom és kultúra – e két szó nem csak az Ars Hungarica műsorban kaptak helyet, hanem a nagyszebeni magyar közösség tudatához is eljutott az üzenet.
Együttműködés
A Nagyszebeni Református Egyházközség együttműködésre lépett a kulturális egyesülettel, és nemzeti megmaradásunk két fontos pillérét, az egyházat és a kultúrát egy tető alá hozták, közös célok megfogalmazásával. Ennek a lépésnek a legfontosabb kovácsolója – bátran és nagy lelkesedéssel vállalva nemcsak a döntéseket, hanem igen gyakran mindennapi tevékenységet – Varró Sándor.
A nagyszebeni magyar közösség kulturális jelenét egyesületek működése biztosítja, emiatt a legtöbb esemény, a műsorok és fesztiválok, önkéntesek lelkes segítségével szervezhetők meg. Erdélyben a közművelődést olyan személyek valósítják meg, akik időt és energiát nem restellve, nemzetünk kulturális értékeit tisztelve és ápolva, szellemi és lelki fizetség ellenében munkálkodnak. Varró Sándor gyakran vállalja ezt a szerepet és önkéntesen cselekszik, segít.
Varró Sándor kezdeményezésére a református egyház visszakapott, volt felekezeti iskolájának épületében Orth István képzőművész és egyházmegyénk tiszteletbeli főgondnoka műtermet nyithatott, és a HÍD Egyesület, amely a nagyszebeni magyar fesztiválok főszervezője, a helyi és erdélyi közművelődésben elismert kulturális szervezet, szintén az épületben kapott helyet.
Cselekedni szükséges a lelki és szellemi értékeinkkel
Ezekkel a cselekedetekkel jelzi Varró Sándor lelkipásztor, hogy nemcsak az egyházának hű, de a nemzetének, az erdélyi és Kárpát-medencei magyar közösségnek is bátor és mindig tettre kész, cselekvő személyisége. Saját kertjének gondozása példájából merítve jól tudja, hogy a szép növényeknek naponta kell tápanyagot biztosítani és ugyanígy kell cselekedni a lelki és szellemi értékeinkkel is.
Ebben a szellemben éli mindennapjait mai kitüntetettünk, aki egyszerre tud három gyermeknek édesapja, oktató, lelkipásztor, közösségépítő és kultúrember lenni, hogy csak néhányat soroljak fel azok közül, amelyeket Varró Sándor nevéhez köthetünk, itt Nagyszebenben, Dél-Erdélyben.
Soha nem várt és nem kért munkájáért sem elismerést, sem ünneplést. Ennek ellenére a Szeben megyei magyarok köztiszteletének örvendő, elismert és nagyra becsült személy, aki mindvégig megmaradt a mindennapok szerény emberének. Elhivatottan, igazi kitartással és példás alázatossággal szolgálta, szolgálja ma is magyar közösségét és nemzetét azzal a hittel és meggyőződéssel, hogy anyanyelvünk és a nemzeti öntudatunk ápolása, kulturális értékeink megőrzése a szórványban a pap, a tanár és a pedagógus legszentebb kötelessége.
Szerénysége, kitartása, lelkiismeretessége, szakmai felkészültsége és nemzetéhez való ragaszkodása emberi nagyságának alapkövei.
A ma átadott EMKE elismerő oklevelet Varró Sándor lelkipásztor megérdemli, és imába foglalható az a vágyunk, hogy minél több hasonló személlyel áldja meg Istenünk közösségünket, nemzetünket.