Tartalmas, barátságos látogatás

tartalmas

Tartalmas, barátságos látogatás

2006-ban tudatosította a nagyszebeni közösség, hogy olyan művész született városában, akinek szellemisége, alkotásai, élete és az utókornak hagyott értékei felemelően gazdagok. Ugyanabban az évben a HÍD Egyesület, közösen a budapesti Borsos Miklós Kéry Ilona Alapítvánnyal és a gyergyócsomalfalvi Borsos Miklós Művészetéért Alapítvánnyal emléknapot szerveztek. A napnak kiemelt műsora a Borsos Miklós éremkiállítás volt.

2007-ben már a győri Borsos Miklós Múzeum is csatlakozott és nem mellesleg a Budavári Önkormányzat is partnere volt, az akkor Európa Kulturális Fővárosi címet viselő Nagyszebennek. A Borsos Miklós kiállítás a Tanács Toronyban került bemutatásra és a Kutyahát utcai, gyermekkori lakás bejáratához emléktábla került a homlokzatra. Visszaemlékezésekből tudjuk, hogy egy magyarországi úriember a következőt jegyezte meg az emléktábla leleplezése napján: „elég sok emléktábla elhelyezésen és szoboravatáson voltam jelen, de ennyi embert, ekkora érdeklődést még soha életemben nem tapasztaltam”. Több, mint 200 személy volt jelen a nagyszebeni emléktábla elhelyezésének és leleplezésének ünnepén. A Budavári Önkormányzatot Nagy Gábor Tamás polgármester, a HÍD Egyesületet Guttmann Szabolcs, Nagyszeben Főépítésze és tiszteletbeli elnöke, Serfőző Levente, az egyesület elnöke képviselték. Áldást mondott Kozma Imre Atya, a Magyarországi Máltai Szeretetszolgálat elnöke, a budapesti Borsos Miklós – Kéri Ilona Alapítvány elnöke. Jelen voltak a gyergyócsomafalvi Borsos Miklós Művészetéért Alapítvány képviselői, képzőművészek, lelkészek, pedagógusok, politikusok, más személyiségek, nagyszebeniek és vendégek.

Megható Borsos Miklós nap

A 2024-ben szervezett emléknapon kevesebben voltak jelen, de képviseletben a fentebb említett intézmények közül többen is jelen voltak. Bauer Eszter, a Budavári Önkormányzat leendő képviselője, Hosszú Enikő, a budapesti Borsos Miklós Múzeum vezetője. Serfőző Levente, a HÍD Egyesület elnöke, Dragonits Márta, az Ars Sacra Alapítvány elnöke. Nem mellesleg a nagyszebenieket Keresztes Kálmán és Józsa Benjámin nyugalmazott tanárok képviselték, utóbbi felelevenítette a Borsos emlékeit. Továbbá és nem utolsó sorban jelen voltak Serfőző Emese, aki 2007-től ápolja a művész Édesanyjának sírját, Balázs Enikő tanárnő és idegenvezető. Budapestről pedig Csanádi András a Budavári Polgárok Közösségét képviselte és Mezei Adrienn a FIDESZ I. Kerület irodavezetője.

Az emléktáblánál egy másik nagyszebeni születésű magyar híres személyiségnek is a neve megemlítésre került, aki 10 évvel volt idősebb Borsosnál és ugyanaznap, augusztus 13-án született. Vámszer Géza (Nagyszeben, 1896. augusztus 13. – Kolozsvár, 1976. szeptember 21.) erdélyi néprajzkutató, művészettörténész, középiskolai tanár.

A delegáció a nagyszebeni katolikus temetőben a művész Édesanyjának és húgának sírjánál is emlékkoszorút helyezett el. Majd Nagyszeben belvárosának látogatása következett, hisz a budapesti vendégek egy része először érkezett a szász városba.

Ars SACRA sajtótájékoztató

Augusztus 14-én, az Ars SACRA sajtótájékoztató a nagyszebeni Tükörteremben lett megszervezve. Jelen voltak: Dragonits Márta, a budapesti Ars Sacra Alapítvány elnöke, Bauer Eszter, a Budavári Önkormányzat leendő képviselője. Gerhild Rudolf, a nagyszebeni Friedrich Teutsch Központ igazgatója, Orth István, képzőművész, református lelkipásztor. Tăvală Emanuel, ortodox pap, az Erdélyi Metropolita kulturális tanácsosa, Popa Nicolae, görög katolikus pap. Bojtor Attila, római katolikus pap. Șpechea Marius, egyetemi tanár, Serfőző Levente, a HÍD Egyesület elnöke és a nagyszebeni Ars SACRA fesztivál koordinátora. A helyi, román nyelvű sajtó 12 képviselője volt jelen, illetve a német újság főszerkesztője. A tájékoztatón Dragonits Márta üdvözölte a nagyszebeni kezdeményezést és hangsúlyozta örömét, hogy a szépet, a jót és az igazat bemutató szakrális kulturális fesztivál ilyen szépen egybehoz hat különböző felekezetet. A fesztiválra szeptember 14. és 22. kerül sor, ebben az évben a rendezvény mottója: “Az igazság békét teremt”.

A budapesti küldöttség képviselői több, helyi intézményeket vezető személyekkel találkoztak, amelyeknek célja Nagyszeben és Budavár közötti szorosabb kapcsolatok kialakítása, a kulturális kapcsolatokon felül is együttműködési lehetőségek megtalálása.

A hivatalos találkozásokat a Teutsch Házban található Evangélikus Egyházi Múzeum látogatása, este pedig kézműves sörkóstoló következett. Utolsó nap a Bâlea tó és a Transfogaras látogatása, az albotai pisztrángos és az ASTRA skanzen kerültek műsorra.

„Aki meglátogatja Nagyszebent egy kicsit szerelmes lesz a városba”. Mi sem bizonyítja jobban, mint Bauer Eszter, a Budavári Önkormányzat leendő képviselőjének szavai, amelyeket alább közlünk.

Borsos Miklós – Ars SACRA – Teutsch Múzeum – Transfogaras és Bâlea tó – medvebocs – Astra skanzen …

A HÍD – Szebeni Magyarok Egyesületének elnöke, Serfőző Levente meghívására érkeztünk Budapest első kerületéből Nagyszebenbe, Borsos Miklós szobrász, éremművész és grafikus születésnapjának emlékére. A Kutyahát utcában megkoszorúztuk az emléktáblát és meglátogattuk a művész Édesanyjának a sírját, amelynek tölgyfakeresztjére a betűket a még gyermek Borsos Miklós véste.

Nagyszeben és Budapest első kerülete közti kapcsolódás Borsos Miklós művészete és szellemisége által egy nagy ajándék ma is és talán nem véletlen, hogy a művész lakhelyéül a szépséges Budai Várat választotta, melynek fekvése hasonlatos volt gyermekéveinek közegével.

Meghatott bennünket a nagyszebeni magyar közösség vendégszeretete, amelyért nem lehetünk elég hálásak. A séták az ódon középkori városrészben még ma is sugallják a szászok szorgalmát, emberi tartását. A Teutsch-ház erdélyi szászok történetét bemutató kiállítása volt talán az egyik legnagyobb hatással ránk, valamint az evangélikus templom késő gótikus boltozata, a faragott sírkövek és a reformációt átvészelő freskók. Az ortodox székesegyházban épp Nagyboldogasszony ünnepére készültek, fantasztikus volt megtapasztalni az élő hagyományt a hitben, az imádság erejét, a gyertyák füstjét. A református templom őszinte, visszafogott egyszerűsége, a padokon hagyott énekeskönyvek keresztszemes mintái egy kicsiny, de igaz közösség üzenetét közvetítették számunkra.

Orth István grafikusművész műterme és a munkái, különösképp a fantáziadús, de mély hittel átitatott rézmetszetei fogtak meg.

A Fogarasi-havasokban tett látogatás, az előttünk átszaladó medvebocs, a hegyoldalakon legelésző birkanyáj és a csúcsok, a gerincre felkapaszkodó köves gyalogösvények. A Bâlea vízesés, a tó látványa és a Transfogarasi út lélegzetelállító szépsége után visszatérve Nagyszebenbe a hatalmas kiterjedésű ASTRA Néprajzi Múzeumban elénk tárulkozó vidék. A mesterségeket és a hagyományokat bemutató tájegységek sorát már csak a kézműves vásár tudta megkoronázni.

Ahogyan a nagyszebeni Ars Sacra fesztivál sajtótájékoztatóján is elhangzott, „Az igazság békét teremt” a jelmondata az idei fesztiválnak.

Kivételes alkalom, hogy éppen ilyenkor lehettünk a Nagyszebenben is megrendezésre kerülő fesztivál beharangozó sajtótájékoztatóján, Borsos Miklós születésnapja után egy nappal és reméljük, hogy ez a kapcsolódás is tovább erősítheti majd Nagyszeben és Budavár közötti szálakat.

Ez is érdekelhet

A Diótörő

A Diótörő

A Diótörő – dévai gyermekek előadásában. Tükörterem, Nagyszeben - 2025. január 14., kedden 17:00 órakor. A...

Ping-pong vetélkedő

Ping-pong vetélkedő

Ping-pong vetélkedőre került sor 2024. december 27-én. A zord időjárás ellenére tucatnyian, hölgyek,...

Áldott, békés karácsonyt!

Áldott, békés karácsonyt!

Áldott, békés karácsonyi ünnepeket és boldog, sikerekben gazdag új évet kíván a HÍD Egyesület! Kívánjuk,...