Tartalmas magyar napok a nagyszebeni skanzenben

Az elmúlt hétvégén, június 30. és július 2. között igazi magyar csemegéket kínáltak a látogatóknak a Hungarikum Napok szervezői, meghívottai és előadói. A több, mint 8000 látogató az őstermelők és kézművesek vásárában egyedi tárgyakat csodálhatott és vásárolhatott meg, de akár el is készíthették a saját tárgyaikat, hiszen a kiállító vásárban interaktív bemutatókat lehetett megtekinteni és tapasztalni. A kürtőscskalácsok illata, az érlelt sajtok egyedi íze, továbbá a lángos, a házi csokoládé, a méz, a különböző levendulából készült termékek, a házi szirupok, a csöröge, nem utolsó sorban a Rakott Ág és sok más termék három napra elfeledtette a látogatókkal, hogy ez egy szűz város lenne és ennek skanzenjében sétálunk, a magyar jellegzetesség minden lépésnél jelen volt.

Pénteken, már kora reggel kezdtek megérkezni a magyar kézművesek, az őstermelők, sőt, volt aki már csütörtök este előkészítette a standot. 10 óráig, majdnem mindenki elfoglalta helyét a vásár számára kialakított sétányon, és már két üstben rotyogott a gulyás. A fesztivál első napja a termékek bemutatójáról és a kóstolásáról szólt. A hivatalos megnyitó már kora délután megtörtént. A főszervező mellett a befogadó intézménynek főigazgatója, Ciprian Anghel Ștefan, a főzőverseny zsűrielnöke, vt. Komlósi Mihály és a Kolozsvári Főkonzulátus vezető konzulja, Dr. Kőrösi Viktor Dávid tartottak rövid beszédet.

Serfőző Levente, a HÍD Egyesület elnöke , EMKE alelnök megköszönte a több, mint 70 magyar őstermelő és kézművesnek, hogy eljöttek Nagyszebenbe, a házigazdának, hogy a befogadó nyitottsága ilyen gyönyörű helyszínt biztosít 14 éve a Hungarikum Napoknak, a vezető konzul úrnak, hogy jelenlétével erősíti a Dél-erdélyi térségben a magyar jelenlét bemutatásának és a megmaradásnak szándékait. Majd mindenkinek kellemes időtöltsét, jó vásárt kívánt.

Dr. Kőrösi V. Dávid megköszönte az ASTRA Múzeum főigazgatójának a magyar rendezvény iránti nyitottságát, a főkonzulátus támogatásáról biztosította a szervezőket, akiknek gratulált az eredményekért, majd a maga nevében is jó szórakozást, tartalmas napokat kívánt mindenkinek.

Ciprian Ștefan üdvözölte első sorban a vezető konzul jelenlétét, megköszönte az elismerő szavakat és nyitottságát fejezte ki továbbra is, hogy a két skanzen – Európa talán legnagyobb ilyen jellegű intézményei, a nagyszebeni és a szentendrei – között az együttműködés további gyümölcsöket teremjen. A hagyományok ápolásában, az örökségvédelem területén minél több hidat és közös cselekvést kell eszközölni, és ebben olyan partnerek bevonását kell megkeresni, mint a nagyszebeni HÍD Egyesület, amelynek köszöni az immár 14 éves együttműködést, együtt-gondolkodást és a közösen elért eredményeket. „Isten hozott Nagyszebenbe, ennek skanzenjébe, tartalmas három napot kívánok mindenkinek” – zárta hozzászólását a múzeum főigazgatója.

A beszédeket egy séta követte, amelyen élőben megtapasztalták a vásárosok kínálatát, kóstolhattak, ízlelhettek és elbeszélgettek a megjelentekkel. Mire a kis „csapat” visszatért a fő helyszínre a gulyás el is készült és a már pénteken megjelent több száz látogatóval együtt a szabadban ebédelt mindenki.

Erdély egyik legfiatalabb és egyben legígéretesebb együttes, a szászrégeni Dream Flow zenekar koncertjére 18 órakor került sor és ekkor már a faszínpad előtere meg is telt fiatalokkal. Első próbálkozása a szervezőnek a pénteket az ifjúsági előadásoknak napjának indítani és az elképzelés sikeres volt, hisz – a jelenlegi térségi számok arányában – szép számban jelentek meg az érdeklődők. A koncert végére már szombatra készülő főzőcsapatok egy része, a magyarországi vendégek és a két jurta-építő egyesületek is megérkeztek és pakolni kezdtek. A Gulyás Mester bográcsában készült finom eledel mindenkit elcsábított, s a finom magyar pálinka és bor mellett késő estig helyben maradt sok látogató és vendég.

A szombati nap reggelét a főszervező egyesület elnöknek szavaival idézzük, becenevén Sery így fogalmazott: „a legjobban a szombat reggelt kedvelem, amikor pálinkás jó reggelt kívánunk a főzőcsapatoknak, beindulnak a tüzek, az illatok varázsába kerülünk és mindenkivel koccintunk. Ez, talán több éve az egyik legszebb reggelem az összes közül.” S ezt már kezdik többen átérezni, hisz az a reggeli jókedv, nyüzsgés és a főzés indítása az egyik legérdekesebb pillanata az egész fesztiválnak. S az utóbbi két-három évben azt tapasztalhattuk, hogy más személyek is megérkeznek a helyszínre attól függetlenül, hogy főznek-e vagy sem, talán pontosan ezeket a reggeli élményeket keresve.

Délig mindenki tesz-vesz, a csapatok a főzéssel vannak elfoglalva, az önkéntesek szervezik a nap következő eseményeit, a kézművesek rendezgetik portékáikat, mindenki sürög-forog.

A déli órákban kezdődik a várt „valami” és csoportosan, párosan vagy akár egyedül, de hömpölyögni kezdenek a látogatók és ezzel egyszerre elindulnak a színpadon a kulturális események, az előadások. A 14. Hungarikum Napok népzenei előadásait egy különleges kis csoport indította. A Nagyszebeni Citeracsoport kicsit félénken, de annál nagyobb taps közepette, Bucz Júlia tapintatos vezetői odafigyelése mellett első félórás koncertjére került sor. A szülők jelenléte, a büszke és egyben elismerő tekintetek mellett a nagyközönség vastapssal hívta vissza a színpadra a citerásokat. A volt Petőfi Sándor Program nagyszebeni ösztöndíjas népzeneoktató és citeratanárnő, Bucz Júlia saját szerzeménye bemutatásával köszönte meg a lehetőséget, a támogatást és a fiatal tagoknak, ezek szüleinek a kitartást.

Ezt követte színpadon egy fergeteges, kétrészes néptánc és népzene előadás, amelyet a nyárádszeredai Bekecs Néptáncszínház és a kolozsvári Tokos Zenekar mutattak be a nagyszebeni skanzenben. Párosan szép című fergeteges előadás már sok száz látogatót számolt közönségének és a több mint 30 üstben is kezdtek elkészülni a finomságok. Párhuzamosan a Mikóújfalusi Nőszervezet több száz adag kóstolót készített az egyre híresebb Rakott ágból. A pécsi Daniel Brass Dance fúvószenekar még a kézművesek utcájára is elvitte a jó hangulatot és mindenki felkészülve várta az eredményhirdetést, illetve a díjazást.

Erdemények, díjak:

A zsűri elnöke, vt. Komlósi Mihály által átadott különdíjak:

HÍD Egyesület – a kiváló szervezésért és a magyar gasztronómia sikeres bemutatásáért

Dull Zsolt – Gulyás Mester – a gulyás elkészítésének és bemutatásának kiváló képviseletéért

KőKavarok Gyerekcsapat – a nemzedékek közötti kiváló együttműködésért

 Az arany bogrács – a hiteles megjelenésért és a felszabadult hangulatért

A szervező által átadott különdíjak:

KőKavarok Gyerekcsapat, Medgyes – a hagyományok ápolása-, megőrzése- és átadásáért

AD-HOC, Nagyszeben – a hosszú élettartamú és megszakítás nélküli jelenlétért a fesztiválon

Mi Nők, Mikóújfalu – a gasztronómiai hagyományok ápolásáért és életben tartásáért

Más magyar, bográcsba készült ételek:

  1. hely – Tradiționalii (Hagyományőrzők), Nagyszeben
  2. hely – Sare și piper (Só- és bors), Nagyszeben
  3. hely – Busóföldi Babfőzők, Mohács-Pécs

Gulyás:

  1. hely – Homo Novus, Segesvár
  2. hely – La Bârlogu’ Team, Nagyszeben
  3. hely – Oroszlánok, Nagyszeben

A nagyszebeni Főzőverseny nagydíja:

Csabi, Sanyi, István és Miklós, Nagyszeben

A díjak átadása felszabadult hangulatban, nagy öröm- és vastaps kíséretében történt, majd rögtön ezután a Tatros Zenekar lépett a színpadra. Mindenki helyben maradt, annak ellenére, hogy sötétebb felhők is környékezték a skanzent, de az eső elkerülte a helyszínt. Az autentikus csángó folklórt előadó, magyarországi zenekar táncházba torkolló koncertje magasra emelte az est hangulatát.

Ez is érdekelhet

Kvízest

Kvízest

Kvízest a magyar kultúra napja alkalmából, 2025. január 22-én, szerdán este.   A magyar kultúra napja...