Magyar építész szakkönyve a székely települések tipológiájáról, román nyelven kiadva, a németek székhelyén bemutatva.
Élőben és a mindennapjainkban megélt multi-etnikus esemény zajlott szombaton, március 8-án a nagyszebeni Teutsch Házban. Amikor a szervezők a napot kiválasztották nem gondolták, hogy a tavasz megérkezésével, szombaton és ünnepnapon – március 8-án délben olyan sokan eljönnek a könyvbemutatóra. S mondjuk ki az igazat, nem is akármilyenre. Olasz Gabriella munkásságának és értékes kutatásainak bemutatására került sor: A székely települések tipológiája – Tipologia așezărilor secuiești című könyv által.
A bemutatón megtudtuk, hogy elég kevés hasonló kutatásnak eredményeiről tudunk, hisz kevés is készül, ahhoz képest, hogy milyen gazdag örökséggel rendelkezik Erdély. Másrészt, főképp román nyelven jelennek meg nagyon ritkán kutatások Székelyföld építészetéről, kulturális örökségéről.
A kötet bemutatása
Elsőként Dr. Gerhild Rudolf, a Teutsch Ház igazgatója köszöntötte, három nyelven az egybegyűlteket, eszünkbe juttatva, hogy anno Erdélyben sokan beszélték egyszerre mind a három nyelvet. Majd a bukaresti ACS Kiadó főszerekesztőnője, Ana Dincă hangsúlyozta, hogy a könyvhöz Olasz Gabriella 2000-2004 között elkészített doktorátusi dolgozata szolgált alapul, amely azóta kibővítésre és átdolgozásra szorult. Dr. Liliana Cazacu, a Ion Mincu Építészeti és Urbanisztikai Egyetem képviseletében, illetve ennek az egyetemnek helyi, nagyszebeni konzerválás-restaurálási szakosztálya nevében köszöntötte az egybegyűlteket. Első sorban, viszont munkatársként és mentorként üdvözölte a szerzőt, hisz együttműködésük a szakmai térből barátsággá váltott, majd stafétabot átadásra is sor került.
Olasz Gabriella megköszönte az előtte felszólalok szép szavait, majd a saját pályafutásán keresztül szakmai tapasztalatokról beszélt. Megtudtuk, hogy miért és mitől egyedi, különleges szülővárosa, Kézdivásárhely. Majd a kommunista időszakról, most már viccesen mesélt a szerző néhány érdekességet, hogy milyen körülmények között kellett dolgozni és mit is jelentettek akkori pályafutásának állomásai. Nagyszebenről, viszont már nem csak szakmailag, hanem személyes életéről is hangsúlyozta, hogy a sors keze hozta össze Paul Niedermaier akadémikussal, akivel 2004-ben össze is házasodtak.
A kötetről annyit árult el Olasz Gabriella, hogy szerkezete multidiszciplináris jellegű, mert a könyv lapjain történelmet, építészetet, néprajzot, urbanisztikát talál az olvasó egyszerre. Első sorban felfedezhető, hogy milyen kölcsönhatásban vannak az egyes tanulmányozott tipológiai jelentésű elemek, mint például az építészet szerepe a társadalomban és hogyan befolyásolják ezek a városszerkezetet.
Zárszóként a szerző megköszönte mindenkinek, hogy segítették kutatásaiban, karrierjében és az egyebgyűlteknek, hogy jelenlétükkel szép számban tisztelték meg a könyvnek ősbemutatóját, amelynek helyszíne nem is lehetett volna jobb, mint Nagyszeben. „Az örökölt értékeket meg kell tartani és megőrzésük, egyrészt a szakemberek közreműködésével, másrészt a mindannyiunk által irántuk tanúsított tudással és tisztelettel érhető el.” – zárta a hivatalos részt Olasz Gabriella.
Foto by Fink Szilárd