Tartalmas szombati nap volt december 14-dike Nagyszeben és környékén, a HÍD Egyesület számára. Délelőtt a Mathias Corvinus Collegium hallgatói látogatták meg a várost és az egyesület működésére és programjaira voltak kíváncsiak. Majd egy fergeteges koncert kerekítette csodálatossá a napot és egy kis vizaknai szórakozás is belefért estére, amikor A Petőfi Sándor Program ösztöndíjasa, először életében Magyarországon kívül ünnepelte születésnapját.
Mathias Corvinus Collegium hallgatói Nagyszebenben
Délelőtt a Mathias Corvinus Collegium hallgatóival találkoztunk a nagyszebeni Tükörteremben. Az előre megbeszélt terv szerint, 10 órakor Nagyszeben, a Dél-erdélyi határőr címmel a fiatalok Serfőző Levente – a HÍD Egyesület elnöke, EMKE alelnök dinamikus előadását hallhatták és tekinthették meg. A város történetének rövid bemutatása után a magyar közösség múltját és jelenét, helyi személyiségeket, majd a HÍD Egyesületet és ennek működését, programjait, fesztiváljait mutatta be az elnök. Tartalmas beszélgetés követte az előadást, amelyre Nagyszeben egyik legrégibb helyi tanácsosa, Mezei Paul úr és a Lucian Blaga Egyetem történelem szakos oktatója, Marius Șpechea úr is kapcsolódtak. Az érdekesebbnél-érdekesebb témakörök mentén folytatott kérdés-felelet párbeszéd több, mint egy órán keresztül az elmúlt 35 évet próbálta lefedni. Többek között az érdekelte a vendégeket, hogy mitől olyan különleges Nagyszeben, hogyan élnek együtt a szászok, románok, magyarok és más nemzetiségűek, illetve gazdasági és szociális, városmenedzsmentről is szó esett.
A beltéri programot idegenvezetés követte, amelyen Balázs Enikő tanárnő a város legfontosabb történelmi pillanatait mutatta be, a belvárosi tereket és épületeket mutatta be a vendégeknek. Öröm volt azt tapasztalni, hogy mennyire kíváncsiak a fiatalok Nagyszebenre, a felkérésnek boldogan válaszoltunk pozitívan és szeretettel várunk bármilyen hasonló felkérést.
Köszönet mindenkinek, aki hozzájárult, hogy ezt a programot megvalósítsuk: az MCC-nek a felkérést, a Német Fórumnak a csodás helyszínt, Serfőző Leventének a szervezést és az előadást, továbbá Paul Mezei és Marius Șpechea uraknak a jelenlétet, Balázs Enikőnek az idegenvezetést, Lózer Csabának és Molnár Lillának a technikai segítséget.
„Daruri muzicale” (Zenei ajándékok) címmel szervezett a Nagyszebeni Filharmónia egy hetes fesztivált, egyben összekötve a kisebbségek napjával és ennek apropóján. A magyar előadásokra a HÍD Egyesületet kérték fel a szervezők, hogy ajánlatokat küldjenek, s a több lehetőség közül szerdán Koszorus Krisztina-Koszikát és Szász Csabát hallhattunk egy gyönyörű Erdélyi mesék című előadást, majd szombaton este a Sentimental Jouney című koncerten Erdélytől Portugáliáig, Franciaországon és Spanyolországon keresztül utazott a közönség, természetesen a jellegzetes dallamaikon keresztül.
Koszikának egy teljesen más hangnemű és hangszerelést láthattunk/hallhattunk szerdán este, hisz előadói tehetsége a különböző műfajok közötti átjárást, a fusion címmel ismert műfajt magas szinten viszi színpadra. A magyar-, román- és cigány népzenét és dalokat ötvözve, gitár kíséretében és loop technikát használva a Thalia alagsorában szervezett előadást a közönség vastapssal viszonozta.
Csodás hangjával és a különleges, jazz-es hangszereléssel háromszoros vissza- és álló tapsolással illette a nagyszebeni közönség Opra Monicat és formációját a Filharmónia, zsúfolásig megtelt alagsorában.
Köszönjük szépen a szervezőknek és az előadó művészeknek a szép karácsonyi ajándékokat!
Hogy a szombati nap még kerekebb lehessen és felejthetetlenné váljon a vizaknai születésnap megünneplése egyszerre volt személyes esemény, de közösségi találkozás és a jó hangulatban eltöltött pár óra, ami az éjszakába torkollott. Isten éltessen sokáig, Lilla!
Képeket, videókat és részleteket a Nagyszebeni Filharmónia oldalain, a Sibiul Azi és Sibiul in Imagini oldalakról is felhasználtunk, illetve tovább lehet olvasni.