Nagy népszerűségnek örvendett a 19. Ars HUNGARICA magyar kulturális fesztivál Nagyszebenben
A 27 programot számláló fesztiválra a kulturális műfajok közötti átjárás volt jellemző
Nagy sikerrel zárult a nagyszebeni magyar kulturális fesztivál, az Ars HUNGARICA tizenkilencedik kiadása. A tíz nap alatt összesen 27 műsorra került sor, több mint 2 000 résztvevővel. A programok sokszínűsége, a műfajok közötti átjárhatóság tette igazán színessé a kínálatot, a hagyományos és modern stílusok között fiatalok és idősek egyaránt találtak maguknak kedvükre való eseményt. Idén is bebizonyosodott, hogy a fesztivál Erdély és a Kárpát-medence jelentős eseménye, bizonyítottan hangsúlyozza a város több évszázados magyar jelenlétét és bemutatja a közösség értékeit, egy vonzó kulturális találkozó hely.
A közönség öröméből és visszajelzéseiből erőt merítve a jubileumi, azaz a huszadik kiadás szervezésén kezdenek dolgozni a szervezők, amelyre tervek szerint 2025. november 7. és 16. között kerül majd sor.
Hat kiállítással gazdagodott Nagyszeben kulturális kínálata
A Bánffy Miklós és Kós Károly Világa című vándorkiállítással pénteken, november 8-án elkezdődött a 19. Ars HUNGARICA fesztivál Nagyszebenben a Polgármesteri Hivatal kiállítóterében. Ezt követően Xantus Géza Fényúton című kiállításának megnyitójára került sor a Brukenthal Nemzeti Múzeumban, majd Fekete Ferenczi Blanka és Demeter János kiállításának megnyitóján egy új világot ismerhetett meg közönség a munkásságuk és a művészet iránti szenvedélyük által. Timár Zsolt a Szigetek című fotókiállításának megnyitóján képeivel csodálatos tájakra kalauzolta a résztvevőket a nagyszebeni Tanács Toronyban. A magyar fotográfusok páratlan és kiemelkedő fényképeiből is nyílt kiállítás. A XXIII. Nemzetközti Magyar Fotószalon tárlatán a Magyar Fotóművészek Világszövetsége 2024-es díjazott képei láthatók a nagyszebeni Református Templom Galériában. Vízaknán a Szent László legendája erdélyi templomok freskóin című kiállítás megnyitójára került sor, ahol előadást tartott Dr. Jánó Mihály művészettörténész.
Hét zenés műsor, koncert biztosította a jókedvet a fesztiválon
A nagyszebeni magyar kulturális fesztiválnak nem is lehetett volna méltóbb nyitógálája, mint amilyenre a Thália Filharmónia dísztermében került sor. Az est színvonalát Gheorghilaș (Bajka) Brigitta, Opra Monica és a Ză Band formáció emelte.
Tímár Sára Junior Prima díjas énekesnő is páratlan koncertet adott a Gong Színházban vasárnap este, ahol autentikus népzenét és világzenét játszott. Vizaknán Bertóti Johanna és Páll András közös koncertjétől volt hangos a református gyülekezeti terem.
A leghíresebb magyar jazzművész, Szabó Gábor előtt tisztelgett emlékkoncertjével a Gyárfás István Trió az Atrium Kávézóban, de a Cartoon Jazz című albumról is előadtak néhány dalt, amelyek iránti tetszésüket hatalmas tapssal jelezték a fiatal egybegyűltek. Nótaszó és népzene töltötte meg a nagyszebeni Tükörtermet, a Táncházban a résztvevők új lépéseket tanultak Kovács Jánossal, Kovács Erikával, mint oktatókkal és a Lelkes Zenekarral.
Csíky Boldizsár zongoraművész teltház előtt játszott a Tükörteremben, olyan élményt okozva a közönségnek, amelyre bizonyára sokan és sokáig emlékezni fognak. A 19. Ars HUNGARICA fesztivál zárókoncertjén a Koszika & The HotShots lépett színpadra a Gong Színházban. Megmutatták, hogyan szól egy székely népdal brazíliai kabátban vagy egy román mahala funky nadrágban.
Négy irodalmi program által új köteteket és szerzőket ismerhettünk meg
Az idei Ars HUNGARICA fesztivál első irodalmi programján Valentin Trifescu és Alexandru Păunescu a Szaturnusz irodalmát és Deák Tamásról szóló tanulmányokat mutatott be a Tükörteremben. A Kós-Bánffy, Bánffy-Kós Emlékkönyv bemutatásán Szebeni Zsuzsa, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetőjének egy izgalmas történelmi utazásra kalauzolta a résztvevőket.
A Magyar Nyelv Napján Incze Ferenc festőművész az Álommese a békéről című, 1946-os keltezésű, illusztrált, kiadását ismerhettük meg. Hasonlóan régen, 70 éve szerkesztette Bathó László az Álomutazás a természetben című kötetét, amelyet unokája, Bathó Éva mutatott be a Tükörteremben.
Három gyermekprogramon szórakoztattuk a legkisebbeket
A CsodaVár kreatív műhelyen számtalan mesét fedeztünk fel, köszönhetően Gazdag Erzsébetnek. Játékos zenebonától és közös dudorászástól volt hangos a Tükörterem: Bertóti Johanna Almából ki, körtébe be című koncertjén kicsik és nagyok is jól érezték magukat. Ugyanitt a Csicsogó Színház a Kökény Matyi című bábszínházát mutatta be a gyermekeknek. A műsorok a KCSSZ és a HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete közös programja volt.
Öt színházi előadáson és az irodalom világába utaztunk
A Temesvári Csíky Gergely Állami Magyar Színház Napnak húgával, ragyogó csillagval című előadását magyar népballadák és Arany János balladák ihlették. Az igazán különleges hangulatú műsorra a Gong Színházban került sor.
Gyulai Zsuzsa Radnóti-díjas versmondó előadásában, az Asszony-írók című monodrámában három kiemelkedő költőnő, Török Sophie, Kaffka Margit és Nemes Nagy Ágnes életét és verseit ismerhettük meg, közelebb kerültünk és felfedeztünk egy-egy női sorsot, azok legmélyebb érzéseit, vágyait és fájdalmait. Érzelmekkel teli lírai utazás volt. A művésznő versmondó előadását a vízaknai közönségünk is megtekintette.
A 20. század nagy költőivel is eltöltöttünk egy estét, és a magyar irodalom és az előadóművészet felejthetetlen összefonódásának lehettünk tanúi Eperjes Károly magyarországi, Kossuth-díjas színművész Az igazat mondd, ne csak a valódit című önálló estjén. Az Ampelopsis Versszínház társulata felejthetetlent alkotott: Az Apostol című darab Petőfi Sándor azonos című költeményének nyomán született. A komoly mondanivalóhoz komplex fény- és hangtechnika társult, emlékezetes élményt okozva a közönségnek.
Borkóstoló és idegenvezetés is színesítette a kínálatot
A magyar borok ízvilága felejthetetlen. Ez bebizonyosodott a Vincze László, az EMKE Borklub vezetője által tartott borkóstolón is a Tükörteremben. Nagyszeben csodálatos belvárosát, történelmi és épített örökségét Balázs Enikő tanárnő mutatta be idegenvezetés keretében.
A fesztivál szervezője: HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete
Támogatók: Nagyszeben Polgármesteri Hivatala, Szeben Megye Tanácsa, Magyarország Miniszterelnöksége – Nemzetpolitikai Államtitkárság, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., Nemzeti Együttműködési Alap, Nemzeti Kulturális Alap, RMDSZ – Communitas Alapítvány, Építési és Közlekedési Minisztérium, Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége, Kulturális- és Innovációs Minisztérium, Csoóri Sándor Program.