In Memoriam Borsos Miklós

Borsos
2024. augusztus 13-án, kedden, 11 órakor a HÍD Egyesület, a Budavári Önkormányzat és a budapesti Borsos Miklós Emlékház képviselői koszorúzással emlékeznek meg Borsos Miklósról. A magyar szobrász, éremművész, grafikus, Munkácsy Mihály- és Kossuth-díjas, Érdemes- és Kiváló művész Nagyszebenben született, 1906. augusztus 13-án. Az eseményre mindenkit nagy szeretettel várunk!

Borsos Miklós

Nagyszeben, 1906. augusztus 13 – Budapest, 1990. január 27.

Szobrász, festő, grafikus. A gimnáziumi évek alatt kezdett autodidakta módon művészettel foglalkozni. Miután nem vették fel a Képzőművészeti Főiskolára, Firenzébe ment, ahol rajzokat készített. Rövid időre hazatért, egy ideig anatómiát tanult a főiskolán, majd újra Olaszországba és Franciaországba ment. Ebben az időben több száz rajzot készített. Első kiállítása 1931-ben a Frankel Szalonban volt, majd a Nemzeti Szalonban volt tárlata. 1941-ben a Tamás Galériában már szobrait állította ki. Tagja volt a KUT-nak (Képzőművészek Új társasága). 1933-tól Győrben élt, majd 1945-ben a fővárosba költözött. 1943-tól a nyarakat Tihanyban töltötte, az ottani környezet komoly hatással volt művészetére. 1946-tól 1960-ig az Iparművészeti Főiskolán tanított. Az 1960-as években számos rangos irodalmi műhöz készített illusztrációkat, melyekből nyolcvanadik születésnapja alkalmából kiállítást is rendeztek. 1964-ben a Dürer Teremben mutatták be grafikáit, részt vett 1966-ban a Velencei Biennálén, és 1976-ban életmű kiállítása volt a Nemzeti Galériában. Munkásságáért Munkácsy-díjat, Kossuth-díjat, Érdemes és Kiváló Művész kitüntetést kapott.

Borsos Miklós Emléktábla Nagyszebenben

2007-ben Nagyszeben Európa Kulturális Főváros volt. A magyar műsorokat a nagyszebeni HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete szervezte meg és ennek keretén belül az egyik nap Borsos Miklós nevét viselte. A Budavári Önkormányzattal közösen a Kutyahát utca 7. szám alatti ingatlanra emléktábla került elhelyezésre. Ebben a házban gyermekeskedett a művész. A nagyszebeni emléktábla elhelyezésekor egy budapesti ünneplő vendég a következőt mondta: „elég sok emléktábla elhelyezésen és szoboravatáson voltam jelen, de ennyi embert, ekkora érdeklődést még soha nem tapasztaltam”. Több, mint 200 személy volt jelen a nagyszebeni emléktábla elhelyezésének és leleplezésének ünnepén. A Budavári Önkormányzatot Nagy Gábor Tamás polgármester, a HÍD Egyesülete Guttmann Szabolcs, Nagyszeben Főépítésze és tiszteletbeli elnök, Serfőző Levente, az egyesület elnöke képviselték. Áldást mondott Kozma Imre Atya, a Magyarországi Máltai Szeretetszolgálat elnöke, a budapesti Borsos Miklós – Kéri Ilona Alapítvány elnöke.
 

Ez is érdekelhet

Szüreti kosarasBÁL

Szüreti kosarasBÁL

Szüreti kosarasbál Vizaknán, 2024. október 19-én, szombaton este 8 órai kezdettel.   A Vizaknai...

Symbiosis 5 koncert

Symbiosis 5 koncert

Symbiosis 5 koncert az Atriumban 2024. október 10-én, este nyolc órakor a nagyszebeni Hazugok hidja melletti...

Nyugdíjasok Találkozója

Nyugdíjasok Találkozója

Nyugdíjasok Találkozója Nagyszebenben Az Idősek Világnapja alkalmából harmadik alkalommal szervezi meg a HÍD...