CsodaVár – Játékos tanulás magyar nyelvi környezetben

HÍD – Szebeni Magyar Egyesület  a CsodaVár – Játékos tanulás magyar nyelvi környezetben, és még ennél is több

2018-as beszámoló

Alternatív magyar oktatást igénylő szülők számára és interaktív módszerekkel népi hagyományokat és kézművességet ápoló műsorként indította a HÍD – Szebeni Magyar Egyesület, Simon Andrea Petőfi Sándor Program ösztöndíjas segítségével, 2017 októberében a CsodaVár nevű közösségi kulturális tevékenységet. Azóta működik sikeresen a gyermekfoglalkozás, amely heti rendszerességgel várja a magyar származású gyerekeket.

Nagyszeben Dél-Erdély fővárosa, ahol a 147.000-es lélekszámú városban mintegy 3000 magyar él, de számuk egyre emelkedik az ipari fellendülésnek köszönhetően. Sok a vegyes házasságban született gyermek, akiket ritkán íratnak be magyar tagozatra, inkább német vagy román nyelvet választanak a szülők.

Magyar óvoda és magyar iskola nincs a városban. Az egyik óvodában van egy magyar csoport, és az egyik román iskolán belül van 2 osztott osztály. Az egyikben 0-1-2. osztályos tanulók tanulnak, a másikban 3-4.osztályosok. Szeptembertől beindult, 4 diákkal az 5. osztály.

Ezt az űrt kívánta pótolni a HÍD – Szebeni Magyar Egyesület 2017 októberében, amikor megnyitotta a CsodaVár kapuit a Nagyszebenben élő magyar családok számára.  Azóta működik sikeresen a gyermekfoglalkozás, amely heti rendszerességgel várja a magyar származású gyerekeket.

Az első tanévben színjátszó – személyiségfejlesztő és kézműves tevékenységeket tartottunk két korcsoport számára. Ezen alkalmakra azok a gyermekek is eljártak, akik nem a magyar intézményrendszer tagjai, hanem román, vagy német óvodába, iskolába járnak. Így alkalmuk volt megismerkedni egymással. Rendszeresen használják a magyar nyelvet, és van, akik tanulják is, hiszen több gyermek vegyes házasságban született, és kevésbé beszél jól magyarul. A foglalkozásokat Blénessy Enikő színésznő, és Simon Andrea, a Magyarországi Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának Petőfi Sándor Program ösztöndíjasa tartották. Ezen felül sokat segítette a programokat Mátyás Csilla óvónő és mindig volt olyan szülő is, aki jelen szokott lenni a tevékenységeken.

Közel negyven gyermeket írattak be az első tanévben, ami – tekintve a helyi magyar közösség létszámát – igen nagy eredménynek tekinthető. Ezeket a gyermekeket, az ő családjaikat az egyesület „megfogta”. Fontos volt számunkra, hogy meg is tudjuk tartani őket, ezért is volt lényeges, hogy a CsodaVár tovább tudjon működni, érdekes programokkal gazdagodjon, jobbak legyenek a feltételek. Más fontos hozadéka is volt ennek a foglalkozásnak, hiszen a szülők, nagyszülők, akik hozzák-viszik a gyerekeket, itt találkoznak, megismerkednek egymással. Beszélgetnek, jobban értesülnek a magyar programokról. Közösségfejlesztő és összetartó ereje van. Hogy mindez megmaradjon, sőt fejlődni tudjon.

A CsodaVárnak köszönhetően megújúlt közösségi terekben egyéb állandó programokkal gazdagodott a helyi magyar közösségi élet: a fiatalok Folk Csoport néven találkoznak hetente, a hölgyek hetente kétszeri alkalommal alakformáló együttléten vesznek részt és, ugyancsak 2019. januártól kezdve Ringató néven baba-mama klub is beindult, de FilmKlub és más tevékenységeknek is helyet, alkalmat igyekszik biztosítani a működtető HÍD Egyesület.

Programunk tehát továbbra is sikeres maradt, ezt a folyamatot a jövőben is szeretnénk megtartani.

A CsodaVár programja: minden kedden 16 órától  az iskolásokat, illetve 17 órától az óvodásokat várjuk szeretettel a Sörház utcai terekben.

Ez is érdekelhet

Kvízest

Kvízest

Kvízest a magyar kultúra napja alkalmából, 2025. január 22-én, szerdán este.   A magyar kultúra napja...