A Diótörő

A diótörő

A Diótörő – dévai gyermekek előadásában.

Tükörterem, Nagyszeben – 2025. január 14., kedden 17:00 órakor.

A Sunny Aerobic gyermekei bemutatják a klasszikus mesét, amelyben a karácsony varázslatos hangulata kel életre, kicsit újragondolva és alkalmazva a gyerekek egyedi stílusához.

Az előadás a karácsony estéjén kezdődik, amikor Ingrid és Viktor izgatottan várják az ajándékokat. A varázslatos éjszaka során Klára különleges ajándékot kap: egy Diótörő babát. Amikor mindenki álomra hajtja fejét, a Diótörő megelevenedik, és elrepíti Ingridet egy mesés világba, ahol csodálatos táncok és izgalmas kalandok várják.

A Sunny gyerekek a történetet lendületes mozdulatokkal és vidám koreográfiával adják elő. A klasszikus mese varázsa találkozik a modern mozgás örömével, így egyedi, energikus és szórakoztató előadást hoznak létre.

Ez a Diótörő nemcsak a karácsonyi csodát idézi meg, hanem megmutatja a gyerekek kreativitását és mozgás iránti szeretetét is, amely a Sunny közösség erejét tükrözi.

A Diótörőről

Pjotr Iljics Csajkovszkij klasszikusa E. T. A. Hoffmann A diótörő és az egérkirály című meséje alapján készült. Ezt először id. Alexandre Dumas dolgozta át, végül pedig Marius Petipának, a Cári Színházak egykori koreográfusának átirata lett az eredeti Diótörő alapja. Csajkovszkij lelkesedése a darab iránt kezdetben igen csekély volt, mivel úgy gondolta, a pazar díszletek és jelmezek elvonják a figyelmet a zenéről, ám a mesetéma érdekessége mégis felkeltette a figyelmét, így elfogadta a felkérést a balett megkoreografálására. Érdekesség, hogy ez volt élete utolsó műve. A Diótörő ősbemutatójára 1892. december 18-án került sor a szentpétervári Mariinszkij Színházban, melyet megelőzött egy március 7-i szentpétervári koncert, ahol a balettből egy kivonatot, az úgynevezett Diótörő-szvitet mutattak be.

A mű karácsonyeste játszódik, mikor a vendégek egyike, Drosselmeier nagybátyja egy diótörő babát hoz ajándékba a család kislányának, Marikának. A történet a lány álmában folytatódik, ahol hercegként kel életre a bábu, s varázslatos utazásra viszi magával a lányt. Ennek kezdetén rögtön az Egérkirállyal és hadseregével kell megküzdeniük, hogy továbbmehessenek az álmok kalandos útján. Magyarországon 1927-ben debütált a darab Brada Ede koreográfiájával, noha végül az 1950-ben Budapesten színpadra állított Vajnonen-féle koreográfiával terjedt el.

Forrás: Operett.hu

Ez is érdekelhet

Kvízest

Kvízest

Kvízest a magyar kultúra napja alkalmából, 2025. január 22-én, szerdán este.   A magyar kultúra napja...