Tehetségük az „isteni ingyen kegyelem” ajándéka – Berde Mária írónő és Berde Amál festőművész pályaképe

Kiállításmegnyitóval veszi kezdetét a 13. Hungarikum Napok július 1-én, pénteken 12:00 órától a Református Templom Galériában. 

A kiállítás két különleges művész, egy író és egy festő testvérpár R. Berde Mária és Dóczyné Berde Amál pályaképét ábrázolja, okmányok és műalkotások, valamint riportok segítségével. A kiállítás az „isteni ingyen kegyelem ajándékát” a tehetséget hivatott bemutatni.

A laborfalvi  Berde család tagjai évszázadok során a haza, az egyház, a tudomány és a művészetek terén alkottak maradandót. Nem véletlen hogy a kálvini tanok közül a legfontosabb a Berde lányok gondolatvilágában az, hogy a hithű, elvhű élet a kiválasztottság jele. Tehetségük az „isteni ingyen kegyelem” ajándéka, amelynek gyümölcsöztetése kötelesség, nem egyéni érdem.

Berde Amál és Berde Mária két olyan erdélyi nagyság, amely egyszerre nagyenyedi és kolozsvári. Ez a két helyszín szimbolikájában is meghatározó az egykori és a mai generáció számára is. 

Szabó Magda ezt írja Berde Máriáról, a Baumgarten-díjas, Corvin-koszorús írónőről: „Aki úgy tud írni, mint egy magyar Burns, ne szidja Seherezádét, mert ráhagyta mesemondó képességét.” Berde Amál „gyönyörű színérző tehetségét” Thorma János, legkedvesebb mestere, így figyelmeztette: „Vigyázzon is jól ezen különösen nagy adományára a természetnek, mert mindent megtanulhat a festő, de ezt az egyet nem igen lehet tanulással elsajátítani senkinek, aki nem született ezzel.”

A kiállítás eredetileg a reformáció 500. jubileumi ünnepségének alkalmából jött létre és már több városban is bemutatták. A tárlat Gergely Erzsébet a Házsongárd Alapítvány elnökének kitartó gondoskodása nyomán született meg. A bemutatott mozgóképeket Ambrus Emese rendező-operatőr készítette. 

A kiállítás házigazdája Orth István, tiszteletbeli főgondnok, grafikus. Köszöntő beszédet mond: Serfőző Levente, a HÍD Egyesület elnöke, EMKE alelnök. A festészeti kiállítást bemutatja: Szebeni Zsuzsanna – a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet igazgatója, színháztörténész, a tárlat kurátora.

A kiállítás 2022. augusztus 31-ig látogatható.

Ez is érdekelhet

Kisebbségek Napjai

Kisebbségek Napjai

A Nagyszebeni Filharmónia szervezésében 2024. december 10. és 15. között Nemzeti Kisebbségek Napjai...

Mikulás járt Nagyszebenben

Mikulás járt Nagyszebenben

2024. december 5-én rendeztük meg, immár Nagyszebenben hagyományossá vált Mikulás Ünnepséget a belvárosi...