Az elmúlt hétvégén, június 30. és július 2. között igazi magyar csemegéket kínáltak a látogatóknak a Hungarikum Napok szervezői, meghívottai és előadói. A több, mint 8000 látogató az őstermelők és kézművesek vásárában egyedi tárgyakat csodálhatott és vásárolhatott meg, de akár el is készíthették a saját tárgyaikat, hiszen a kiállító vásárban interaktív bemutatókat lehetett megtekinteni és tapasztalni. A kürtőscskalácsok illata, az érlelt sajtok egyedi íze, továbbá a lángos, a házi csokoládé, a méz, a különböző levendulából készült termékek, a házi szirupok, a csöröge, nem utolsó sorban a Rakott Ág és sok más termék három napra elfeledtette a látogatókkal, hogy ez egy szűz város lenne és ennek skanzenjében sétálunk, a magyar jellegzetesség minden lépésnél jelen volt.
Pénteken, már kora reggel kezdtek megérkezni a magyar kézművesek, az őstermelők, sőt, volt aki már csütörtök este előkészítette a standot. 10 óráig, majdnem mindenki elfoglalta helyét a vásár számára kialakított sétányon, és már két üstben rotyogott a gulyás. A fesztivál első napja a termékek bemutatójáról és a kóstolásáról szólt. A hivatalos megnyitó már kora délután megtörtént. A főszervező mellett a befogadó intézménynek főigazgatója, Ciprian Anghel Ștefan, a főzőverseny zsűrielnöke, vt. Komlósi Mihály és a Kolozsvári Főkonzulátus vezető konzulja, Dr. Kőrösi Viktor Dávid tartottak rövid beszédet.
Serfőző Levente, a HÍD Egyesület elnöke , EMKE alelnök megköszönte a több, mint 70 magyar őstermelő és kézművesnek, hogy eljöttek Nagyszebenbe, a házigazdának, hogy a befogadó nyitottsága ilyen gyönyörű helyszínt biztosít 14 éve a Hungarikum Napoknak, a vezető konzul úrnak, hogy jelenlétével erősíti a Dél-erdélyi térségben a magyar jelenlét bemutatásának és a megmaradásnak szándékait. Majd mindenkinek kellemes időtöltsét, jó vásárt kívánt.
Dr. Kőrösi V. Dávid megköszönte az ASTRA Múzeum főigazgatójának a magyar rendezvény iránti nyitottságát, a főkonzulátus támogatásáról biztosította a szervezőket, akiknek gratulált az eredményekért, majd a maga nevében is jó szórakozást, tartalmas napokat kívánt mindenkinek.
Ciprian Ștefan üdvözölte első sorban a vezető konzul jelenlétét, megköszönte az elismerő szavakat és nyitottságát fejezte ki továbbra is, hogy a két skanzen – Európa talán legnagyobb ilyen jellegű intézményei, a nagyszebeni és a szentendrei – között az együttműködés további gyümölcsöket teremjen. A hagyományok ápolásában, az örökségvédelem területén minél több hidat és közös cselekvést kell eszközölni, és ebben olyan partnerek bevonását kell megkeresni, mint a nagyszebeni HÍD Egyesület, amelynek köszöni az immár 14 éves együttműködést, együtt-gondolkodást és a közösen elért eredményeket. „Isten hozott Nagyszebenbe, ennek skanzenjébe, tartalmas három napot kívánok mindenkinek” – zárta hozzászólását a múzeum főigazgatója.
A beszédeket egy séta követte, amelyen élőben megtapasztalták a vásárosok kínálatát, kóstolhattak, ízlelhettek és elbeszélgettek a megjelentekkel. Mire a kis „csapat” visszatért a fő helyszínre a gulyás el is készült és a már pénteken megjelent több száz látogatóval együtt a szabadban ebédelt mindenki.
Erdély egyik legfiatalabb és egyben legígéretesebb együttes, a szászrégeni Dream Flow zenekar koncertjére 18 órakor került sor és ekkor már a faszínpad előtere meg is telt fiatalokkal. Első próbálkozása a szervezőnek a pénteket az ifjúsági előadásoknak napjának indítani és az elképzelés sikeres volt, hisz – a jelenlegi térségi számok arányában – szép számban jelentek meg az érdeklődők. A koncert végére már szombatra készülő főzőcsapatok egy része, a magyarországi vendégek és a két jurta-építő egyesületek is megérkeztek és pakolni kezdtek. A Gulyás Mester bográcsában készült finom eledel mindenkit elcsábított, s a finom magyar pálinka és bor mellett késő estig helyben maradt sok látogató és vendég.
A szombati nap reggelét a főszervező egyesület elnöknek szavaival idézzük, becenevén Sery így fogalmazott: „a legjobban a szombat reggelt kedvelem, amikor pálinkás jó reggelt kívánunk a főzőcsapatoknak, beindulnak a tüzek, az illatok varázsába kerülünk és mindenkivel koccintunk. Ez, talán több éve az egyik legszebb reggelem az összes közül.” S ezt már kezdik többen átérezni, hisz az a reggeli jókedv, nyüzsgés és a főzés indítása az egyik legérdekesebb pillanata az egész fesztiválnak. S az utóbbi két-három évben azt tapasztalhattuk, hogy más személyek is megérkeznek a helyszínre attól függetlenül, hogy főznek-e vagy sem, talán pontosan ezeket a reggeli élményeket keresve.
Délig mindenki tesz-vesz, a csapatok a főzéssel vannak elfoglalva, az önkéntesek szervezik a nap következő eseményeit, a kézművesek rendezgetik portékáikat, mindenki sürög-forog.
A déli órákban kezdődik a várt „valami” és csoportosan, párosan vagy akár egyedül, de hömpölyögni kezdenek a látogatók és ezzel egyszerre elindulnak a színpadon a kulturális események, az előadások. A 14. Hungarikum Napok népzenei előadásait egy különleges kis csoport indította. A Nagyszebeni Citeracsoport kicsit félénken, de annál nagyobb taps közepette, Bucz Júlia tapintatos vezetői odafigyelése mellett első félórás koncertjére került sor. A szülők jelenléte, a büszke és egyben elismerő tekintetek mellett a nagyközönség vastapssal hívta vissza a színpadra a citerásokat. A volt Petőfi Sándor Program nagyszebeni ösztöndíjas népzeneoktató és citeratanárnő, Bucz Júlia saját szerzeménye bemutatásával köszönte meg a lehetőséget, a támogatást és a fiatal tagoknak, ezek szüleinek a kitartást.
Ezt követte színpadon egy fergeteges, kétrészes néptánc és népzene előadás, amelyet a nyárádszeredai Bekecs Néptáncszínház és a kolozsvári Tokos Zenekar mutattak be a nagyszebeni skanzenben. A Párosan szép… című fergeteges előadás már sok száz látogatót számolt közönségének és a több mint 30 üstben is kezdtek elkészülni a finomságok. Párhuzamosan a Mikóújfalusi Nőszervezet több száz adag kóstolót készített az egyre híresebb Rakott ágból. A pécsi Daniel Brass Dance fúvószenekar még a kézművesek utcájára is elvitte a jó hangulatot és mindenki felkészülve várta az eredményhirdetést, illetve a díjazást.
Erdemények, díjak:
A zsűri elnöke, vt. Komlósi Mihály által átadott különdíjak:
HÍD Egyesület – a kiváló szervezésért és a magyar gasztronómia sikeres bemutatásáért
Dull Zsolt – Gulyás Mester – a gulyás elkészítésének és bemutatásának kiváló képviseletéért
KőKavarok Gyerekcsapat – a nemzedékek közötti kiváló együttműködésért
Az arany bogrács – a hiteles megjelenésért és a felszabadult hangulatért
A szervező által átadott különdíjak:
KőKavarok Gyerekcsapat, Medgyes – a hagyományok ápolása-, megőrzése- és átadásáért
AD-HOC, Nagyszeben – a hosszú élettartamú és megszakítás nélküli jelenlétért a fesztiválon
Mi Nők, Mikóújfalu – a gasztronómiai hagyományok ápolásáért és életben tartásáért
Más magyar, bográcsba készült ételek:
-
-
-
- hely – Tradiționalii (Hagyományőrzők), Nagyszeben
- hely – Sare și piper (Só- és bors), Nagyszeben
- hely – Busóföldi Babfőzők, Mohács-Pécs
-
-
Gulyás:
-
-
-
- hely – Homo Novus, Segesvár
- hely – La Bârlogu’ Team, Nagyszeben
- hely – Oroszlánok, Nagyszeben
-
-
A nagyszebeni Főzőverseny nagydíja:
Csabi, Sanyi, István és Miklós, Nagyszeben
A díjak átadása felszabadult hangulatban, nagy öröm- és vastaps kíséretében történt, majd rögtön ezután a Tatros Zenekar lépett a színpadra. Mindenki helyben maradt, annak ellenére, hogy sötétebb felhők is környékezték a skanzent, de az eső elkerülte a helyszínt. Az autentikus csángó folklórt előadó, magyarországi zenekar táncházba torkolló koncertje magasra emelte az est hangulatát.
Vasárnap reggel a helyszín maradt, de ez alkalomból a szombati zsűriben helyet foglaló séfek és a szervezők meghívott csapatai főztek különleges magyar ételeket:
Komlósi Mihály, VIGASZ megyei elnök – Dámszarvas pörkölt, köménymagos krumplival
Bihacsi László, Szabadtűzi Lovagrend – Alföldi gulyás (hungarikum) és palacsinta
Bíró Gyuszi, Lyra Vendéglő Nagyszeben – Magyaros vegetáriánus gombaleves
Dull Zsolt, Gulyás Mester – Nagyszebeni bográcsos
Csontos György – Karcagi birkapörkölt (hungarikum)
Nyáguy Ferenc, Homo Novus Egyesület – Segesvári gulyás
Homo Novus Egyesület – Csörőge
Vikár Levente, Búsóföldi babfőzök – Mohácsi sokácbab
Berei Andrea, Csiperó – Székelygulyás (húsos káposzta)
Gálfi Attila, Mezőbergenyei Aranyásók – Erdélyi birkagulyás
Erdei Lóránt – Lor.And Take Away – Körömpörkölt újraértelmezve
Soós Antal, Királyi szakácsrend – Tiszai halászlé (hungarikum)
Tót Gabriella, Vajdasági Nagycsaládosok Egyesülete – Füstölt bab vajdasági módra
Sare si Piper, ASTRA Múzeum – Csirkepaprikás nokedlivel
Az ételek sorozatban készültek el, mert nem mindegy, hogy milyen üstben készül és milyen húsról van szó a különböző, finomabbnál ízletesebb fogások esetében. 11 órakor a kulturális műsorok bemutatása a kézdivásárhelyi Finom Zenekarral indult. A nagyszerű hangulatot keltő előadás után, dél körül megérkeztek a skanzenbe a már visszajáró sepsiszentgyörgyi Aranyszívek Nyugdíjas Egyesület tagjai, akik székely viseletben léptek színpadra és nagyszerű népdal- és katonadalokkal gyönyörködtették meg a közönséget. A zenei előadásokat a temesvári Losonczy István Hagyományőrző és Sportegyesület bemutatója követett középkori felvonulással, szablya-, ostor-, botozás- és harci bemutatókkal ismertetve őseink életformáját. Vasárnap is sok dolguk volt a Kalibáskő Egyesületnek, az ő jurtájukban is gyülekeztek a gyermekek ahol nemezeléssel és más kézműves tevékenységeket tenulhattak meg.
A pécsi Daniel Brass Dance a színpadon is bemutatkozott, miután zenélve bejárták a skanzent. Különleges pillanattal is készültek és Marius Albu helyi művész segítségével Bartók Béla Topogóját mutatták be a közönségnek, akik között vegyescsaládok és román ajkúak elég szép számban foglaltak helyet. A mulatós hangulat elmaradt, mert az Eszterlánc Együttes fellépése már záporos időben kezdődött. A kitűnő művészek mit sem törődve az esőcseppekkel rázendített az erdélyi, főleg mezőségi népdalok bemutatásába. Még a szervezők csodálkozására is a közönség nem akart elmenekülni az eső elöl, mivel nem volt szeles, viharos esőernyők alatt, vízálló köpenyek alatt a helyszínen maradt majdnem minden vendég.
A vasárnapi, utolsó napon is több ezer látogatót számoltak a bejáróknál a magyar eseményen, az eső ellenére. Különlegesen elcsodálkoztató a rendezvény sikere, mert több szempont is a tömegvonzás ellen játszhatna: felhős, esős időjárás, a skanzenbe a belépés elég borsós áron történik, Nagyszeben és környékén kétezer körüli magyarajkú lakossal számolunk. Ennek ellenére, olyan vonzó tényezőkkel is kiegyensúlyozható ez a megállapítás, mint például a csodálatos környezet, amelyet a nagyszebeni skanzen biztosít ennek a rendezvénynek, a jó és folyamatos szervezés, a magyar értékek autentikus bemutatásának vonzó erejét pedig utolsónak, de a legfontosabbnak tekinthetjük.
S. Kutasy Lehel
A HÍD Egyesület 14 éve szervezi a Hungarikum Napokat, az ASTRA Múzeummal együtt, a támogatók, partnerek és médiapartnerek segítségével.
Támogatók: Nagyszeben Polgármesteri Hivatala, Szeben Megyei Tanács, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Miniszterelnökség – Nemzeti Együttműködési Alap, RMDSZ – Communitas Alapítvány, Evida SRL.
Partnerek: EMKE – Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület, Kovászna Megyei Tanács és Kulturális Központ, Nemzeti Művelődési Intézet, Tiszavárkonyért Kulturális Egyesület, Contact Szolnok, Határokon Túli Magyarságért Alapítvány Pécs, EMKISZ – Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezete, Erdélyi Magyar Fesztiválszövetség, Nagyszebeni Művelődési Otthon, Szeben Megye Turisztikai Egyesülete, Nagyszebeni Református Egyházközség, Nagyszebeni Római Katolikus Egyházközség, Lyra Vendéglő, Lor.And Take Away, Café Drinks, Szicsek Pálinka, Bíbor Birtok, Bere SB, Gulyás Master, Hungarikum Shop, Szent Benedek Pincészet, Choco House.
Médiapartnerek: MTVA – Duna TV, Erdély TV, Zile şi Nopţi, Hermannstadter Zeitung, Tribuna, Szabadság, Háromszék, Művelődés, City FM, Kolozsvári Rádió, Kolozsvári TV, Marosvásárhelyi Rádió, Székelyhon.ro, KronikaOnline.ro, Maszol.ro, Sibiul în Imagini, Strada Cetății, Sibiul Azi, Sibiu City App, FestivApp, Szeben.ro.