Átadták a Szentendrei Skanzen Erdély Épületegyüttesét
Több, mint 1000 személy volt jelen a csütörtöki (2022. május 19.) hivatalos átadáson a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Erdély épületegyüttesének első kiállítási egységének ünnepélyes megnyitóján amelyet Novák Katalin köztársasági elnök tisztelt meg jelenlétével. Megnyitó köszöntő beszédeket mondtak Dr. Cseri Miklós főigazgató és Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke. Az épületegyüttest Balog Zoltán püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke, Kovács Gergely gyulafehérvári érsek és Kovács István unitárius püspök szenteltél, illetve áldották meg.
Az eseményre meghívást kapott a HÍD Egyesület, amelyet Serfőző Levente elnök-, illetve az ASTRA Múzeum, amelyet Ignat Cosmin történész, szekcióvezető képviseltek.
Fotók: Ignat Cosmin
Szászújfalu – Szeben megye
A szászújfalui házban helyet kapó kiállítás a magyar és szász területeken megjelenő örökségés műemlékvédelemmel foglalkozik. A szász házban megjelenítendő másik téma az erdélyi szászok kivásárlása a kommunista Romániából, amelynek során 1968 és 1990 között 250 ezer erdélyi szász hagyta el az országot és távozott a Német Szövetségi Köztársaságba.
http://skanzen.hu/uploaded_files/dokumentumok/sajtoanyag-skanzen-erdelytajegyseg-2018.pdf
Magyarországi sajtóban megjelent néhány beszámoló és kép:
Átadták a Skanzen Erdély Épületegyüttesének kiállítási egységét
„Novák Katalin kiemelte, hogy az erdélyi magyar kultúra nem a múltunk egy darabja, hanem a jelenünk része, kulcs a magyar jövőhöz. Erdély nélkül Magyarország sem lenne ugyanaz – hangsúlyozta.
Mint mondta, a szentendrei skanzen erdélyi tájegysége olyan, mint egy csillagkapu, lehetőség arra, hogy átlépjünk tér és idő korlátjain, s Erdélyben érezzük magunkat.”
Novák Katalin köztársasági elnök beszédet mond a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Erdély épületegyüttesének ünnepélyes megnyitóján (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)
Az Erdély kapuja létesítményen át egy századfordulós kisváros főterére érkezünk. A hangulatos kisvárosi tér körül helyezkednek el a városi épületek: a Kós Károly tervezte Sepsiszentgyörgyi ügyvédlakás, az impozáns szecessziós homlokzattal rendelkező Marosvásárhelyi nyomda, a századfordulós kisváros hangulatát meghatározó Marosvásárhelyi kávéház saroképülete.
A Szászújfalusi porta az erdélyi szász kultúra sokszínűségét és gazdagságát tárja a látogatók elé, a Hosszúfalusi porta a hétfalusi csángók életmódjával ismertet meg. A Balavásári portán a Kis-Küküllő mente építészete és életmódja mellett az erdélyi konyha mindennapi alapanyagával ismerkedhetnek a látogatók.
Novák Katalin: Az anyanyelv és a kultúra köti össze Erdélyt és Magyarországot
Novák Katalin kiemelte, hogy az erdélyi magyar kultúra nem a múltunk egy darabja, hanem a jelenünk része, kulcs a magyar jövőhöz.
ERDÉLY NÉLKÜL MAGYARORSZÁG SEM LENNE UGYANAZ
Átadták a Skanzen Erdély épületegyüttesének első kiállítási egységét
Dr. Cseri Miklós főigazgató köszöntőt mond a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Erdély épületegyüttesének első kiállítási egységének ünnepélyes megnyitóján 2022. május 19-én. (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)
Szentendréről Erdélybe
Novák Katalin: „Meg kell őriznünk közös örökségünket, kultúránkat, a magyar nyelvet és teljes kulturális hagyatékunkat, hiszen mindezek összessége a hazához kötés kiindulópontja.”