Január végén indítja műsorait a budapesti Magyar Zene Háza. A Ligetben épített, japán tervező modern koncepciója szerint épült intézmény volt akinek tetszett és volt aki ellenezte a helyszínt, a túlzottan újító jellegű elképzelést, a beruházás méreteit, a kivitelezést és még sorolhatók a negatív véleményezések. Tény az, hogy a magyarországi kormány folytatta és be is fejezte a beruházást, az építkezést, rövidesen a kulturális műsorok egy remek épületben tekinthetők meg.
A Magyar Zene Háza hármas osztatú, mind az épületet, mind az intézményi felépítést tekintve. A föld alatti térben egy állandó és egy időszaki kiállítótér kap helyet több mint 2000 négyzetméteren. A park szintjén kialakított két belső terem élőzenei programok, koncertek és workshopok szervezésére ad lehetőséget, míg a tó melletti szabadtéri kerthelyiségben baráti beszélgetések mellett élvezhetjük a szabadtéri színpad koncertjeit, előadásait. Az épület emeleti szintje az elmélyüléshez, a tanuláshoz és az oktatáshoz kínál könyvtárat és klubot elsősorban a populáris zene világából, illetve a zenepedagógiai termekben foglalkozásokkal viszi közelebb a fiatalokat a zenéhez.
A Magyar Zene Háza, ahol a zene mindenkié! Sokszínű programkínálatunkkal a zene számtalan élményét tárjuk fel látogatóink előtt, legyen az egy kiállítás, egy koncert, egy közös zenélés, éneklés, táncolás, egy izgalmas zenepedagógiai foglalkozás, vagy szabadegyetemi előadás.
A Magyar Zene Háza bármilyen zenei műfaj iránti vonzódással, bármilyen tudásszinttel, bármilyen interaktivitásra való nyitottsággal várja a látogatókat, korhatár nélkül!
Éld át a zenét!
Hallgasd a zenét!
Hozz létre zenét!
Tanulj a zenéről!
Tudj meg különlegességeket a zenéről!
Fedezd fel a zenét!
Kutasd a zenét!
Kísérletezz a zenével!
A Magyar Zene Háza állandó kiállítása
Címe: HANGDIMENZIÓK – ZENEI UTAZÁSOK TÉRBEN ÉS IDŐBEN
„A lelkünkhöz a fülünk van a legközelebb.” (Johann Gottfried Herder, „Kritische Wälder”, 1769)
A Magyar Zene Háza: életfa a ligetben. Arany levelei, karcsú oszlopai révén koronája, törzse van. Most a gyökereknél állunk. Az intézmény innen szívja fel szellemi táplálékát. A gyökerek – mint egy labirintus – összefonódnak. Közöttük sétálunk. Időben és térben nagyon mélyen kezdjük felfedező utunkat: a zene születésénél, majd belekapaszkodunk a magyar népzene és az európai zene gyökereibe. Évszázadokon át követjük a zene életét és azt, hogy mit jelentett a hangok rendezett sora az embereknek, különös tekintettel a magyaroknak Európa fényében, olykor árnyékában. A kiállítás önmagáért beszél, pontosabban zenél, mert amerre fordulunk, mindenütt zenét hallunk. Itt a kiállítás tárgya maga a zene. Hallgass a zenére! – mondhatjuk Shakespeare után szabadon –, de ne csak arra, ami a fejhallgatóból jön, hanem arra is, ami körülötted és benned van. Amikorra majd elérünk napjainkhoz, és sétánk befejeződik, sok hang vésődik be elmédbe és lelkedbe egyaránt.
KONCERT HELYSZÍNEK: Koncertterem, Előadóterem, Szabadtéri színpad, Hangdóm, Multimédiás könyvtár & klub
KIÁLLÍTÁS HELYSZÍNEK: Állandó kiállítótér, Időszaki kiállítótér, Kreatív Hangtér, Hangdóm
ZENEPEDAGÓGIAI HELYSZÍNEK: Zenepedagógia terem 1, Zenepedagógia terem 2, Zenei játszótér
A Magyar Zene Háza tervezője
Sou Fujimoto a kortárs japán építésznemzedék egyik legkiemelkedőbb egyénisége. Mindössze 2000 óta működő irodáját az AR – Architectural Review Awards, a JIA – Japan Institute of Architects és a World Architecture Festival is többször díjazta. A japán építész légies, természet-ihlette, inspiráló épületeiről híres világszerte. Korai épületei a második háború utáni nagy japán modernista generáció természetes örököseként mutatták meg tehetségét: olyasvalakiként, aki egyszerre gondolkodik funkcionálisan, de feszíti ki a létrehozott terek esztétikai és technológiai határait a megszokotton kívülre.
Újabb rangos elismerés a Magyar Zene Házának (magyarnemzet.hu)
Az egyik legmeghatározóbb nemzetközi programajánló magazin, a Time Out a világ huszonkét legjobb, 2022-ben megvalósuló kulturális vonzereje közé választotta a Magyar Zene Házát. A Liget Budapest projekt keretében megvalósuló, a magyar zenei élet hiánypótló, számos nemzetközi építészeti díjjal is büszkélkedő intézménye január második felében nyílik meg a nagyközönség számára.
Többek között olyan kulturális világszenzációkat maga mögé utasítva, mint a New York-i Museum of Broadway, az isztambuli Modern Művészetek Múzeuma, a tajvani Művészeti Központ és a kairói Nagy Egyiptomi Múzeum – benne Tutanhamon sírjának teljes leletanyagával – a 2021 decemberében elkészült Magyar Zene Háza az előkelő második helyet szerezte meg a Time Out magazin listáján. A Liget Budapest projektben megvalósuló intézményre nem először figyel fel a nemzetközi szakma: a Magyar Zene Házát már a tervei alapján 2019-ben Európa legjobb középületének választották a rangos londoni International Property Awards megméretésen, ami az ingatlanszakma egyik legnagyobb, széles körben jegyzett elismerése.
Egy évvel később a világ legjobb zenei tematikájú fejlesztésének járó fődíjat, az amerikai Music Cities Awards kiírásában a legjobb zenei tematikájú ingatlanfejlesztésnek járó kitüntetést zsebelhette be, tavaly pedig a CNN és a World Architecture Community (WAC) 2021 egyik legjobban várt új épületének nyilvánította.
Mint ismert, a világon egyedülálló komplexitású zenei beavató intézmény január végén nyitja meg kapuit a közönség előtt. A japán sztárépítész, Fudzsimoto Szú által tervezett ház egy ikonikus építészeti remekmű: organikusan hullámzó, lyukakkal áttört tetőszerkezetével és hatalmas üvegfalaival összetéveszthetetlen látványt nyújt, ezért nem véletlen, hogy világszerte a legjobban várt új épületek között tartja számon a nemzetközi szakma.
A külső megjelenéshez ugyanakkor egyedi belső felépítés párosul: a Magyar Zene Háza összetett zenei, pedagógiai és programkínálatát az épület hármas szintfelosztása is tükrözi.
A térszín alatti térben – mintegy kétezer négyzetméteren – az állandó és időszaki kiállítások, illetve az ötven fő befogadására alkalmas egyedülálló hangdóm kap helyet, ahol több mint harminc hangszóróból hallhatók a minket körülvevő hangok. A park szintje az előadó-művészeté, ahol az intézmény koncerttermei és a szabadtéri színpad élőzenei programokat, a tó melletti kerthelyiség pedig kikapcsolódási lehetőséget kínál a látogatóknak. Az épület emeleti szintje az elmélyüléshez és az oktatáshoz biztosít világos, de jól tagolt tereket. Itt található a digitális archívum, amely elsősorban a magyar könnyűzene történetének számos dokumentumát tartalmazza, a multimédiás könyvtár és klub, valamint a zenepedagógiai termek is.
A Magyar Zene Házának első félévi programnaptára már összeállt. Az első koncertek január utolsó hétvégéjétől várják majd a nagyközönséget, az internetes jegyelővétel pedig már január elejétől elérhető lesz.
Kialakult a rendhagyó zenepedagógiai foglalkozások tematikája és módszertana is, amelyek nap mint nap kiemelt szerepet kapnak majd a házban: hétköznaponként az iskolásokra, hétvégeken pedig a családokra fókuszálnak.
Elkészült a Magyar Zene Háza látványos épülete (Origo.hu)
Elkészült a Magyar Zene Háza látványos épülete, mely 2022 január végén izgalmas kiállítással és zenei programokkal nyitja meg kapuit a közönség előtt – jelentette be Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa. A japán sztárépítész, Sou Fujimoto által tervezett ház egy ikonikus kortárs építészeti remekmű: organikusan hullámzó, lyukakkal áttört tetőszerkezetével és hatalmas üvegfalaival összetéveszthetetlen látványt nyújt, nem véletlen, hogy világszerte 2021 legjobban várt új épületei között tartja számon a nemzetközi szakma. A formabontó külső pedig egy komplex zenei beavató intézményt rejt, amely sokszínű programkínálatával jövő év elején a zene számtalan élményét tárja majd a látogatók elé. A Zene Háza a korábban itt álló egykori lepusztult Hungexpo irodaházak helyén épült fel, az új épület környékén pedig egy évtizedekig elzárt és elhanyagolt, mintegy 7 ezer négyzetméternyi zöldfelület került megújításra és válik ismét a Városliget szabadon látogatható parkfelületévé.
„A Magyar Zene Háza a Városligeti-tó mellett, a Vajdahunyad vára és a Műjégpálya épülete közelében épült fel. A 2018 óta tartó, s most lezárult kivitelezésnek köszönhetően a magyar főváros egy, a világelithez tartozó, nemzetközi sztárépítész, Sou Fujimoto által tervezett, ikonikus kortárs épülettel lett gazdagabb, a Városliget pedig megújítva visszakapott egy itt korábban évtizedekig elzárt, rendkívül elhanyagolt állapotú 7 ezer négyzetméternyi zöldfelületet” – emelte ki Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa. Sou Fujimoto tervét nyílt pályázaton 2014-ben választották ki 168 pályamű közül.
A megvalósulást az eredményhirdetés óta világszerte komoly figyelem övezi:
A CNN ÉS A WORLD ARCHITECTURE COMMUNITY (WAC) IS 2021 EGYIK LEGJOBBAN VÁRT ÚJ ÉPÜLETÉNEK NYILVÁNÍTOTTA.
A házat már a tervei alapján 2019-ben Európa legjobb középületének választották a rangos londoni International Property Awards megmérettetésen, ami az ingatlanszakma egyik legnagyobb, széles körben jegyzett elismerése. 2020-ban pedig a világ legjobb zenei tematikájú fejlesztésének járó fődíjat kapta meg: az amerikai Music Cities Awards kiírásában, a legjobb zenei tematikájú ingatlanfejlesztésnek járó kitüntetését.
Hármas osztatú ház – egyedülálló zenei beavató intézmény
Az épület tervezői víziója feloldja a határokat a Magyar Zene Háza és a Városliget parkja között, az épületbe belépve olyan élménye támad a látogatónak, mintha továbbra is a természetben sétálna. Ezt a fajta légiességet és transzparenciát elsősorban a hatalmas, vízszintes szerkezeti osztás nélküli homlokzati üvegfalak adják, pontosan 94 darab, melyek mindegyikét egyedileg gyártották le, és amelyek egyes szakaszokon elérik a közel 12 méteres magasságot is. A ház és természet harmonikus összeolvadását pedig az álmennyezetben elhelyezett többezer, stilizált növényi levelet mintázó díszítő elem is hangsúlyozza, melyek aranyló színezete folyamatosan reagál a fényviszonyok változásaira. A ház másik ikonikus jellemzője az organikus, lebegő tetőszerkezete, melyet a hang rezgésének vizuális képéből, a hanghullámból kiindulva formált meg a tervező. A tetőzetében szinte nincsenek szögletes elemek, csak kizárólag hullámzó formák; felületét közel száz egyedi tervezésű fénykút töri át, amelyek közül több átvezeti a természetes fényt a belső terekbe, és ezzel különleges atmoszférát teremt.
Az épület unikális külső megjelenéséhez hasonlóan egyedi belső felépítés párosul;
A MAGYAR ZENE HÁZA ÖSSZETETT ZENEI-, PEDAGÓGIAI- ÉS PROGRAMKÍNÁLATÁT AZ ÉPÜLET HÁRMAS SZINTFELOSZTÁSA IS TÜKRÖZI.
A térszint alatti terek a kiállításokéi, itt kapnak helyet az állandó és időszaki tárlatok, összesen mintegy 2 ezer négyzetméteren, illetve itt kapott helyet az egyedülálló hangdóm is. A park szintje az előadóművészeté, ahol koncerttermeiben és a szabadtéri színpadán nyújt élőzenei programokat, valamint kikapcsolódási lehetőséget a tó melletti kerthelyiségben. Az épület emeleti szintje pedig az elmélyüléshez és az oktatáshoz kínál világos, de jól tagolt tereket. Itt található a digitális archívum, amely elsősorban a magyar könnyűzene történetének számos dokumentumát tartalmazza, a multimédiás könyvtár és klub, valamint a zenepedagógiai termek.
Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta:
A Magyar Zene Háza műszaki rendszereinek tervezése és kivitelezése során kiemelt figyelmet fordítottunk a fenntartható és klímabarát megoldások alkalmazására: energiaellátását nagyobb részben megújuló energiaforrásokból fedezik, ennek biztosítására 120 talajszondát helyeztek el száz méter mélyen a föld alá, amelyek a geotermikus energiát szolgáltatják.
Hozzátette: “további rendkívül innovatív megoldás, hogy az épület hűtését távhűtés biztosítja, amelyet a közeli Műjégpálya energiakapacitása biztosít.”
„Az épület elkészültével párhuzamosan folyamatosan zajlik az állandó kiállítás kivitelezése, amely a jövő január végi nyitást követően az európai, s benne kiemelten a magyar zenetörténet fordulópontjain vezeti végig a látogatókat. A Hangdimenziók – Zenei utazások térben és időben címet viselő, ezer négyzetméteren felépülő tárlaton a látogató, interaktív résztvevőként egy élményekkel teli történetet járhat be” – jelentette be Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezetője.
A ZENETÖRTÉNETI KALANDOZÁS AZ ŐSEMBER MÁGIKUS CSELEKMÉNYEITŐL, VAGYIS A ZENE SZÜLETÉSÉNEK PILLANATÁTÓL INDUL, MAJD A MAGYAR NÉPZENE GYÖKEREIVEL FOLYTATÓDIK.
Az első fordulópont az írott zene megjelenése, ezt követi a többszólamúság, majd az újabb fordulat, az opera műfajának megszületése. „Bekopogtathatnak” az érdeklődők a legnagyobb mesterekhez, Haydnhoz, Bachhoz, Mozarthoz, Beethovenhez, illetve virtuális terepasztalon elevenednek meg a zenetörténet szempontjából fontos, 18. századi európai városok. Kiemelten mutatja be a tárlat Erkel Ferenc és Liszt Ferenc alkotó egyéniségét, jelentőségét, és megjelenik a 20. század is, melynek zenetörténete elképzelhetetlen Bartók Béla és Kodály Zoltán nélkül. De ez a kor egyben az avantgárd zenei kísérletek, az újító törekvések ideje is, megjelenik a technológia fejlődésének hatása, a fonográftól a legmodernebb hanghordozókig és az elektromos hangszerekig, amelyek végig kísérik a mindent elsöprő populáris zenei stílusok térhódítását. A tárlat végére pedig eljutunk saját korunkig, ahol egyfajta zenei felhő vesz körül bennünket, karnyújtásnyira.
A KIÁLLÍTÁST INTERAKTÍV MÓDON, TÉRALAPÚ FEJHALLGATÓK SEGÍTSÉGÉVEL JÁRHATJÁK VÉGIG A LÁTOGATÓK.
Az audiovizuális élményekhez egy úgynevezett kreatív hangtér is társul, ahol nem hagyományos hangszereket próbálhatnak ki, hanem például hanggolyópályát, ritmushajtányt és egy robotzenekart rejtő orgonát is, így azok is zenélhetnek, akiknek nincs hangszeres tapasztalatuk. Különleges kalandra, izgalmas felfedezésekre számíthat tehát mindenki, aki leereszkedik a Zene Háza varázslatos mélységeibe, a kiállítások földalatti szintjére.
Az állandó tárlat mellett különleges élményt nyújt majd az úgynevezett hangdóm, melyben felfedezhetjük a bennünket körülvevő hangzó világot. Az egyszerre körülbelül 50 látogatót befogadni képes attrakció mintegy 150 négyzetméteren kapott helyet a kiállítóterek mellett. A látogatót egy kupola alakú tér öleli körül, melyre körben vetítővásznat feszítettek, ahol a látvány mellett több mint 30 hangszóróból hallhatók a minket körülvevő hangok: a természet hangjaitól a komponált zenéig sokféle hangzó effektust hallunk. A látvány és a hanghatások együtt adják majd az itt vetített kisfilmek – vagy inkább hang- és képfantáziák – szuggesztív élményét. A hangdóm az ismeretterjesztésen túl különböző zenei kísérletekre és művészeti projektekre is alkalmas tér lesz.
Akusztikai bravúr a ház koncerttermének különleges hangzása
Világszerte ritkaságnak számít egy olyan koncertterem, melynek üvegből vannak a falai. Látványként izgalmas és egyedi, ugyanakkor az akusztikát tekintve óriási kihívást jelent tervezőnek és kivitelezőnek egyaránt. A feladat megoldására azonban egy óriási nemzetközi tapasztalattal rendelkező japán cég vállalkozott, a Nagata Acoustics, amely a Los Angeles-i Walt Disney Concert Hall, a hamburgi Elbphilharmonie, a szentpétervári Mariinszkij Színház koncertterme és a Philharmonie de Paris akusztikáját is tervezte.
A MAGYAR ZENE HÁZA AKUSZTIKÁJÁNAK KIDOLGOZÁSA SORÁN A NAGATA ACOUSTICS KEZDETEKTŐL FOGVA SZOROSAN EGYÜTTMŰKÖDÖTT A TERVEZŐ FUJIMOTÓVAL, ÉS INNOVATÍV MEGOLDÁSOKKAL KÖZELÍTETTÉK MEG A KIHÍVÁST.
A nagy, összefüggő üvegfelületek helyett valamivel kisebb és cikkcakk alakban megtört falat hoztak létre, mert így a falnak ütköző (beérkező) hang nem közvetlenül, hanem szétszóródva verődik vissza a felületről, ami homogén hangzást eredményez. A Nagata Acoustics munkatársai a koncertterem elkészültét követően egy héten át végeztek méréseket: a termet először hangosítás nélkül, majd akusztikus hangszerekkel (szóló fuvolával, vonósnégyessel, népi hangszerekkel), végül pedig hangosítással is tesztelték. A próbák során megállapították, hogy a terem bármelyik pontján hallgatva ugyanaz az a kiváló akusztikai hangminőség szólal meg.
Különleges programkínálata lesz a Magyar Zene Házának
Az első félév programnaptára már összeállt, a programok koncepciója a Ház egészének filozófiájába illik: találkozások, közösségi zenélések, fiatalok felkarolása, különleges hangzás-élmények felfedezése. Az első koncertek január utolsó hétvégéjétől várják majd a nagyközönséget, az internetes jegyelővétel már január elejétől elérhető lesz. Kialakult tematikája és módszertana a rendhagyó zenepedagógiai foglalkozásoknak is, amelyek nap mint nap kiemelt szerepet kapnak majd a Házban: hétköznaponként az iskolásokra, hétvégeken pedig a családokra fókuszálva, számos szórakoztatva tanító zenei élménnyel.
Forrás: Magyar Nemzet, ELEK NIKOLETTA
További források, fotók: Magyar Zene Háza, Liget projekt. Fotó: Kurucz Árpád/Magyar Nemzet,
https://www.arquitecturaydiseno.es/arquitectura/entrevista-a-sou-fujimoto_35,
https://www.origo.hu/gazdasag/20211216-a-magyar-zene-haza-epulete-elkeszult.html