A HÍD – Magyar Ház 2021-ben is csatlakozik a Kárpát-medencei kiterjedésű Kultúrházak éjjel-nappal című programhoz és szeptember 24. és 26. között több közösségi műsorral hívogatja a közönséget az eseményekre és székházába. Koncert és táncház, könyvtári műsor, asztalitenisz bajnokság, filmvetítés, kiállítás megnyitó kerül megrendezésre Nagyszebenben.
PROGRAM:
2021.09.24, péntek – 18:00 – 23:00 – Casa de Cultură a Studenților (Calea Dumbrăvii 34)
Koncert és Táncház a GÓBÉ Zenekarral (HU). Táncoktató: Gresa Dávid, a volt Petőfi Sándor Program nagyszebeni ösztöndíjasa
Táncoktató: Gresa Dávid
Program:
18 órától Gyermek táncház
19,30 órától GÓBÉ Koncert
21 órától felnőtt táncház
A GÓBÉ Zenekar ismert és kedvelt Nagyszebenben, felléptek az Ars HUNGARICA és a Hungarikum Napok fesztiválokon mindig jó bulit csaptak, megtáncoltatták a közönséget. Akusztikus hangszereken népdalokat játszanak, megkötések nélkül, könnyűzenei stílusok között kalandozva. Olyan “népi popzenét” alkotnak, amely szórakoztató és kortárs, de megőrzi tradicionális gyökereit. Céljuk, hogy közelebb hozzák a népzenét, valamint hidat építsenek a különböző zenei színterek közé.
2021.09.25, szombat – 11:00 – 23:00 – HÍD – Magyar Ház (Berăriei / Sörház u. 2.)
Nyitott a könyvtárunk
Helyben lehet könyveket olvasni-, kölcsönözni-, vásárolni a HÍD – Magyar Ház több ezer könyvéből.
Asztalitenisz bajnokság
16-17 óra között gyermekek bajnoksága
17-19 óra között hölgyek bajnoksága
19-21 óra között férfiak vetélkedője.
Minden korosztályban az első három helyezettet díjazzuk.
A benevezés ingyenes. A jelentkezéseket a hid@szeben.ro e-mail címen várjuk péntek este 8 óráig (szeptember 23.).
Filmvetítés – 21 órától
Két keréken Szászföldön – Ferkó Zoltán filmje
2021.09.26, vasárnap – 11:00 – Református Templom Galéria (Mitropoliei u. 9.)
-
- Kiállítás megnyitó:
ORTH István – Nagyszeben története rajzokban
- Kiállítás megnyitó:
ORTH ISTVÁN – Nagyszeben Díszpolgára, Magyarország Érdemrendjének Lovagkeresztjével kitűntetett, EMKE Életműdíjas grafikusművész. A Nagyszebent bemutató műsor keretében szervezett tárlat a művész alkotásai közül az utóbbi években ritkán megtekinthető munkáit, a hetvenes években készült metszeteit tárja a közönség elé.
Orth István Közép-Európában, Nagyszékelyen született. 1962-ben finom-kerámia és kályhás diplomát szerez Váradon; 1967-ben a Nagyváradi Művészeti Líceumban érettségizik, 1971-ben elvégzi a Kolozsvári Református Teológiát majd 1976-ban a Bukaresti Szépművészeti Akadémián diplomázik. 1971-72-ben doktorjelöltként bizántinológiát tanul a Bukaresti Ortodox Teológián, 1980-ban műemlékvédelem és restaurálás terén szerez oklevelet. 25 éven át (1976-2001) a szebeni Brukenthal Múzeum grafikai restaurátora, az ezredfordulótól pedig a szebeni Lucian Blaga Egyetem művésze. Tagja a Romániai Képzőművészek Szövetségének (az Országos Tanácsnak, és a szebeni Fiók elnöke 1998-2003 között). Alapító tagja a Barabás Miklós Céhnek és a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Társaságának. 2005-ben a 120 éves EMKE életmű-díjjal tűnteti ki. 2013-ban Magyarország elnöke, dr. Áder János a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét adományozta. Több mint 60 egyéni kiállítást szervez a határokon innen és túl, és számos nemzetközi szalon résztvevője. Kiállít metszeteket, pasztellrajzokat, olajképeket és reklámgrafikai munkákat. Nagyszeben díszpolgára és Magyarország Érdemrendjének Lovagkeresztje kitűntetés címzettje, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Életműdíjat adományozott munkássága elismeréseként.
“Orth István rézkarcoló művészete ellentétes hatások, kifejezések találó ötvözete. Dekorativitása a plakáttervezőt, rajzi elemei, szimbólumteremtő ereje a gondolkodó, töprengő teológust, a lét kérdésével küzdő embert, az akvatinta színes felületeinek pontossága, tisztasága a kemény karakterű múzeumi szakembert idézik. Humora, fanyar nőszimbólumai két- és sokértelmű kompozíciói, képi metaforái egyszerre a groteszk és a szürrealista, klasszicista egyéni mitológiája meg egy eredményes, tárlatokban gazdag, szakmai sikerekben bőséges életpályát, kapcsolatteremtő erőt bizonyítanak. Paradox módon nem a rajzi virtuozitásra épít, hanem a biztos, stilizált forma körvonalaira, a gesztusrajz elemei ezért hűvösek, tárgyilagosak és több szintű képi szimbólumai ellenére egyértelműek.” – Molnár Dénes
A művész hivatalos honlapja: http://www.stefanorth.com/hu/