Filmtettfeszt – Erdélyi Magyar Filmszemle – bemutatás és program
A rendezvény célja a friss magyar filmek bemutatása nagyközönségnek – olyan alkotásokat, amelyek nem kerültek moziforgalmazásba Romániában. 21 év alatt a magyarországi filmválogatás mellett a program erdélyi vonulata is fejlődött: némafilmek, amatőr alkotások, kisjáték-, dokumentum- és animációs filmek befutott alkotóktól, diákmunkák, illetve Erdélyben készült egészestés alkotások egyaránt terítékre kerülnek.
A Filmtettfeszt 2011-ben kilépett Kolozsvárról: a Metrion Egyesület segítségével egy napra Nagyváradra is átköltözött. 2012-ben nagyszebeni és székelyudvarhelyi helyszínek csatlakoztak, 2013-ban hét, 2015-ben tizenkét, idén pedig – hála lelkes partnereinknek – összesen 15 erdélyi városban szervezhetjük meg a Filmtettfesztet.
A nagyszebeni partner 2012-től a HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete. Öt éve az ESTE Film Festival szervezői csatlakoztak és a magyar filmek bemutatása a nagyközönségnek még sikeresebbé vált.
OKTÓBER 6., SZERDA, 20:00
Zárójelentés
Centrul Cultural “Ion Besoiu” Sibiu
Stephanus professzor elismert kardiológus, akit váratlanul nyugdíjaznak. A doktor még nem szeretne elszakadni hivatásától, ezért hazaköltözik a szülőfalujába, ahol körzeti orvosként kezd dolgozni. Itt újra találkozik gyerekkori szerelmével és legjobb barátjával, ám nem feledkezhet bele a múltidézésbe, ugyanis kisstílű, ártalmas politikai csatározásokba keveredik, és saját kárán kénytelen megtanulni, hogy a múlt kísérteteivel csak akkor számolhat le, ha szembenéz velük.
Rendező: Szabó István
A belépés díjtalan, a szabad helyek függvényében és az érvényes szabályozás betartásával történik. Nullás jegyek a pénztárnál váltandók.
OKTÓBER 8., PÉNTEK, 20:00
Így vagy tökéletes
Centrul Cultural “Ion Besoiu” Sibiu
Az írók nem mind elviselhetetlenek, de András kétségtelenül az. Egy sikeres reklámügynökség kiégett kreatívigazgatójaként még azután is komoly író szeretne lenni, hogy az első regénye csúnyán megbukott. Lenéz mindent, ami nem szépirodalom, így mélyen megveti az új spirituális bestsellert, az Így vagy tökéletest és annak népszerű szerzőjét, Katát. Aztán egy közös fotójuk felpörög a közösségi médiában, elterjed róluk, hogy járnak, és Andrásnak – kis segítséggel – támad egy nagy ötlete: ez a kapcsolat esetleg sikerre segítheti az új művét. Kár, hogy az életben semmi sem megy olyan egyszerűen, mint a regényekben. Főleg, ha pár megbízhatatlan pasi, nagyszájú kolléga, életunt műkritikus meg egy dögös reklámszépség is belekeveredik az ügybe.
Rendező: Varsics Péter
A belépés díjtalan, a szabad helyek függvényében és az érvényes szabályozás betartásával történik. Nullás jegyek a pénztárnál váltandók.
OKTÓBER 9., SZOMBAT, 18:30
Hasadék
Centrul Cultural “Ion Besoiu” Sibiu
Egy erdélyi származású magyar orvos, Bálint az édesapja temetésére tér vissza Budapestről a Máramarosi-havasok hegyei közé, szülőfalujába. Hazatérése során találkozik a tizenhét évvel ezelőtt elhagyott kamasz fiával, s rövidre tervezett utazása végzetes fordulatot vesz.
Rendező: Krasznahorkai Balázs
A belépés díjtalan, a szabad helyek függvényében és az érvényes szabályozás betartásával történik. Nullás jegyek a pénztárnál váltandók.
OKTÓBER 10., VASÁRNAP, 18:00
Magyar rövidek
Centrul Cultural “Ion Besoiu” Sibiu
Csánki Zsófia: Danse Macabre (Magyar animációs film | 7 perc | 2020 | Felirat: RO)
Rudolf Olivér: Fonica M-102 (Magyar kisjátékfilm | 24 perc | 2020 | Felirat: RO)
Szegedi Adél: Jelszó a *********-hoz (Magyar animációs film | 2 perc | 2021 | Felirat: RO)
Tóth Géza: Matches (animációs film )
Lerch Júlia: Needs (Magyar animációs film | 6 perc | 2020 )
Nagy Borbála: Pannónia dicsérete (Magyar-német kisjátékfilm | 27 perc | 2020 | Felirat: RO)
Ducki Tomek: Plantarium (Legyel-magyar animációs film | 7 perc | 2020 )
Farkas Marcell: Szeurum (Magyar kisjátékfilm | 16 perc | 2020 | Felirat: RO)
A belépés díjtalan, a szabad helyek függvényében és az érvényes szabályozás betartásával történik.
Sárga Csikó Díj 2021 – KÁNTOR László
Az első erdélyi magyar játékfilmről elnevezett életműdíjat 2012-ben alapította a Filmtett Egyesület. Az egyesület évente tüntet ki a díjjal egy-egy olyan filmes személyiséget, aki munkásságával jelentős mértékben segíti vagy segítette a kezdő és a tapasztalt erdélyi filmesek pályájának alakulását. A díjat 2021-ben Kántor László kapja.
Kántor László 1964. október 27-én született Kolozsváron. Édesapja irodalomtörténész, édesanyja tanár, műfordító volt, ő maga azonban – bár két kötete is megjelent Budapesten – végül nem lépett szépirodalmi pályára, a vizuális művészetek érdekelték. A gimnázium elvégzése után fotósként dolgozott, több egyéni kiállítása volt Romániában és Magyarországon. Két évig bábszínész volt Kolozsváron, majd a Kolozsvári Állami Magyar Színház könyvtárosa, később irodalmi titkára és fényképésze lett.
1989-től szerkesztő-operatőrként dolgozott a Román Televízió kolozsvári, majd 1990-től bukaresti stúdiójának magyar nyelvű adásánál, majd különböző nyugat-európai tévécsatornáknál. 1996-ben film- és televíziós operatőr-rendezőként végzett a budapesti Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Ekkor már rendszeresen dolgozott rendezőként és operatőrként a Magyar Televíziónál és a Duna Tévénél, ugyanakkor asszisztensként, segédoperatőrként vagy forgató kameramanként részt vett a Hunnia Filmstúdió, a Budapest Filmstúdió, a Focus film, az Eurofilm, a TMA különböző filmprodukcióiban (Rotschild hegedűje, Witman fiúk, Glamour, Evita stb.).
Budapest Filmstúdió
1999. júniusától a Budapest Filmstúdió igazgatója. 2001-től az Új Budapest Filmstúdió producereként is dolgozik, 2003-tól ügyvezetője és tulajdonosa is egyben majd megalapítja a Matrix Filmet. Évekig a Magyar Producerek Szövetségének alelnöke. Az Európai Filmakadémia tagja, két cikluson át képviseli Közép- és Kelet Európát annak igazgatótanácsában.
Számos magyarországi filmes projektet hozott Erdélybe, az elmúlt évek során: itteni helyszíneken, itteni stábbal, helyi filmes szakemberekkel és színészekkel dolgozott (Valan – Az angyalok völgye, Dallas Pashamende, Fény hull arcodra). Ezen kívül dokumentumfilmet forgatott itt Szabédi Lászlóról, Domokos Gézáról, Korniss Péterről stb. Magyar koproducerként balkáni (A csapda / Klopka, Mission London) és román filmekben is részt vett (pl. kétszer is dolgozott Radu Gabreával: a Gruber utazása és A lefejezett kakas alkalmával, és bemutatás előtt áll Az éjjeli őrjárat című, 2019-ben Demian Józseffel forgatott román–magyar koprodukciója. Jelenleg Méhes György Kolozsvári milliomosok című regényének az adaptációján dolgozik.