Szép. Kerámia. Hsznos. – újabb fazekas vásár a nagyszebeni ASTRA Szabadtéri Múzeumban.
A nagyszebeni ASTRA Múzeum 2021. július 21. és 25. között szervezi meg a nagyszebeni skanzenben a fesztivál kilencedik kiadását: Szép. Kerámia. Hasznos. A zilahi kerámia. Romániai, Magyarország-i és Moldova Köztársaság-i fazekasok korongon versenyeznek, nyitott tűzhelyen, agyagedényekben, hagyományos receptek szerint főznek. A bíráló bizottságok pedig kijelölik majd a legjobb fazekast és a legfinomabb ételt elkészítő fazekas-szakácsot.
A fazekasok agyagedényekben főznek hagyományos magyar, román és moldovai receptek alapján, például: babgulyást, tárkonyos marhapörköltet tésztával, szarvaspörköltet, parasztlevest, gulyást galuskával, fazekaspörköltet vörösborral, csirkelevest, parasztpörköltet húsos zöldségekkel, füstölt moldovai babot, puliszkával és savanyúsággal, káposztalevest, tárkonyos csirkepörköltet, magyaros borjúpörköltet, sertésgulyást.
A főztjüket a közönség is megkóstolhatja.
Szombaton, 2021. július 24-én 20.00 órakor a Nightlosers Band zenei előadással örvendezteti meg a közönséget etno-blues ritmusokon.
A Szép. Kerámia. Hasznos esemény támogatója: S.C. Interceram Segesvár
A fesztivál partnere: HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete
Zilahi kerámia.
Szilágy megye legjelentősebb fazekasközpontja Zilah, ahol nagyszámú mester dolgozott. Az edények alapszíne fehér, a díszítményeké zöld, barna, sötétlila. A zilahi kerámiára hatással volt az ónmázas habán kerámia. Az edények felületét mezökre osztják, s e mezökben helyezik el a növényi elemekből álló motívumokat. Szemléletes példája ennek a bokály, amelyet négyzetes mezökre osztva díszítenek és a butykoskorsó, amelyen a kör alakú mezőt díszítik. A díszítés eszköze a szaruból készült íróka.
Irodalom – Márton Gyula: A zilahi fazekasmesterség (Kolozsvár, 1948); Csányi Károly: A magyar kerámia és porcelán története és jegyei (Bp., 1954); Kós Károly–Szentimrei Judit–Nagy Jenő: Szilágysági magyar népművészet (Bukarest, 1974).
Nightlosers
1994-ben alapított zenekar, amely erdélyi bluest, etno-bluest énekel. Stílusa posztmodern zenei megjelenítésként épül fel, amelyben az amerikai blues komoly akkordjait etnikai román, magyar és cigány beavatkozások tarkítják. Ironikusan egy olyan filmképet kell elképzelni, amelyről egy részeg parasztcsoport véletlenül érkezett egy színpadra.
Több mint 20 éves fennállása alatt felléptek fesztiválokon szinte minden európai országban, de az USA és Kanada városaiban is. A nagyközönség számára ismertek a „Bețivan Ratat” és a „Dragostea-i ca și o râie” dalok miatt, amelyek inkább a zenekarra jellemző humoros szellemet tükrözik az élő koncerteken is, ahol a blues szakaszok természetesen vegyülnek a hiteles erdélyi hagyományos zenével (cigány, magyar és román).
Diszkográfia:
Sitting On Top Of The World (1994)
Plum Brandy Blues (1998)
Rhythm & Bulz (2004)
Cinste Lor (2013)