Több kiállításmegnyitóra kerül sor évente az Ars HUNGARICA nagyszebeni magyar fesztivál keretén belül, amelyeket a kulturális események lejárta után is látogatásra ajánl a szervező HÍD Egyesület. 2021-ben sincs kivétel és négy kiállítást lehet megtekinteni, hármat Nagyszebenben és egyet a közeli Vízaknán. Különleges eseményre is alkalmat biztosítottak a kezdeményező sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet és a Carola Egyesület a nagyszebenieknek, a tereziánumi római katolikus templomban emléktábla avatásra került sor.
Huszár Szilamér: #40
Szombaton délután, 2021. november 13-án a nagyszebeni Tanács Toronyban nyílt meg Huszár Szilamér #40 című kiállítása. A National Geographic Magazin Magyarország Online felülete által közölt fényképek egy részét az alkotó egy kiállításba gyűjtötte össze és vándorkiállítást indított, melynek a fő médiapartnerségét a National Geographic Magazin Magyarország vállalta.
Megnyitó beszédében Serfőző Levente, a főszervező HÍD Egyesület elnöke, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület alelnöke üdvözölte az egybegyűlteket és hangsúlyozta, hogy a Tanács Torony az Ars HUNGARICA fesztiválnak első perctől és minden évben kiállító térként működött. Magyarán több, mint 16 éve rendszeresen láthatók, főleg november-decemberben magyar alkotók kiállításai a toronyban, amely Nagyszeben leglátogatottabb turisztikai célpontja.
Dr. Szekeres Attila István, a Székelyföldi Magyar Újságírok Egyesületének külkapcsolati megbízottja mutatta be a művészt. Huszár Szilamér a Háromszék napilap külső munkatársa, alapító tagja a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesületének, valamint a szervezet fotószakosztályának koordinátora, tagja a sepsiszentgyörgyi Mohos Fotóklubnak, a Romániai Fotóművészek Országos Szövetségének, és rendes tagja a Magyar Fotóművészek Világszövetségének. Ahogy Szekeres Attila fogalmazott, egy igen aktív gyerek és több díjjal ismerték el finom érzésű és technikailag kitűnő fotóit. Majd a román vendégeket is köszöntötte és bemutatta röviden a művészt.
Végezetül az alkotó elárulta hogy idén töltötte 40-dik életévét. A kiállítás címe # 40. ami önmagában foglal negyven képet, negyven évet és negyven pillanatot. A tárlat anyaga Erdély természeti kincseit, vízeséseit és épített történelmi örökségeit mutatja be. A fotók közül egy párat konkrétabban bemutatott az alkotó és hangsúlyozta, hogy nagyszebeni kép is megtekinthető a 40 között, amely a skanzenben szervezett magyar eseményen készült.
Huszár Szilamér #40 című kiállítását december végéig lehet megtekinteni a nagyszebeni Tanács Toronyban.
Györkös Mányi Albert olajfestményeiből nyílt kiállítás Nagyszebenben
Vasárnap délelőtt, 2021. november 14-én a nagyszebeni református Istentisztelettel egybekötött eseményen nyílt meg Györkös Mányi Albert olajfestményeiből kiállítás. Varró Sándor lelkész, házigazdaként köszöntötte az egybegyűlteket, ugyanezt megtette a fesztivál főszervezője, Serfőző Levente, aki megköszönte az összes partnernek és támogatónak, hogy ilyen nehéz körülmények között is alkalom van kulturális eseményekre, amely lehetőségnek ő személyesen és az általa vezetett egyesület tagjai nagyon örülnek. A Dél-erdélyi régió EMKE alelnöke beszédében kiemelte azt, hogy a nemzeti kulturális értékek bemutatásában, az örökségvédelemben, az anyanyelv ápolásában kifejtett tevékenységben az egyesület igyekszik a mércét fent tartani és ne a minőség rovására, a bizonyítási kényszernek megfelelő módon működni.
Kós Katalin, a kolozsvári EMKE Györkös Mányi Albert Emlékház rövid történetét és tevékenységét mutatta be. Első sorban hangsúlyozta, hogy ennek az intézménynek a működése a kolozsvári művésznek köszönhető, aki a saját lakását és száznál több alkotást, műtárgyat helyezett hagyatékba végrendeletében az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület számára. Mára, a kolozsvári belvárosi volt műterem számtalan kulturális eseménynek a színhelye és 1993-tól több ezer esemény számára lehetett befogadó tér a kiállításoktól, az irodalmi műsorokig, de kamarakoncertek, előadások és még borkóstolók is megszervezésre kerülhettek ebben az ingatlanban. 2007-től az intézmény vezetője Kós Katalin, aki fáradhatatlanul szervezi mai napig a tartalmas magyar kulturális eseményeket.
A kiállítás anyagát, ennek kurátora Ladó Ágota művészettörténész mutatta be. Kiemelte, hogy a festmények válogatásában igyekeztek azokat elhozni Nagyszebenbe, amelyek illeszkednek a különleges térhez, egyrészt és, hogy a festőművész életét és alkotását is bemutassák. Többek között fiatalkori munkái mellett helyet kapott a nagyszebeni Református Templom Galériában a halála előtt készített utolsó festménye is. Ladó Ágota örömét fejezte ki, hogy a kiállítás eljutott Nagyszebenbe. 2022-ben, Györkös Mányi Albert születésének századik emlékévében több kulturális esemény van betervezve, többek között egy nagyszabású kiállítás a kolozsvári Bánffy Palotában.
Többsincs című fotókiállítás Vízaknán
A szervezők, a nagyszebeni eseményeken kívül a közeli, nagyobb számban magyar közösségek által lakott településeken is kulturális műsorokat szerveznek a tizenhatodik Ars HUNGARICA fesztiválon. Vasárnap (2021. nov. 14-én) délután Vízaknán került bemutatásra a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesületének csoportos fotókiállítása Többsincs néven. A református közösségi térben Béres Levente lelkipásztor köszöntötte az egybegyűlteket a házigazda szerepben, majd Pászka Edit, a főszervező HÍD Egyesület alelnöke köszönte meg a partnerségben együttműködő intézményeknek, a helyet biztosító Vízaknai Református Egyházközségnek és a meghívottaknak a műsorszervezés megvalósítását, a jelenlegi nehéz körülmények ellenére.
Huszár Szilamér, a kiállítás kurátora bemutatta a megtekinthető képeknek lencsevégre születésük körülményeit és a tárlat megszületésének csíráját. Újságírók és fotósok Székelyföldi táboraiban készült válogatást lehet megtekinteni a Többsincs című kiállításban, amely egyszerre mutat be szép tájakat, imádni való örökséget és beavatkozásra váró helyeket és helyzeteket is.
A kiállítás megnyitót dr. Szekeres Attila István Az erdélyi rendek címertani megjelenítése című előadása követte, amely az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület partnerségében jött létre. A vízaknai kulturális műsornak záró eseményeként a Hungarikum Shop termékei kerültek bemutatásra.
A Többsincs c. kiállítást 2022 január közepéig lehet megtekinteni a Vízaknai Református Közösségi Teremben.
Kriterion 50+
Egyszerre mondható különlegesnek és a több, mint ötven évnek a kisebbségi irodalmi kötetek kiadása történetének a Kriterion 50+ című kiállítás, amelyet a Német Demokrata Fórum kistermében mutatott be H. Szabó Gyula, a Kriterion Kiadó igazgatója. Nincs olyan felnőtt személy akinek a személyes könyvtárában ne lenne megtalálható legalább egy Kriterion által kiadott kötet. Mert a kiadó nem csak magyar nyelven, hanem a 89-es fordulatig és a kilencvenes években a romániai kisebbségek kiadójaként, több, mint tíz nyelven jelentetett meg könyveket. H. Szabó Gyula bemutatott néhány fontos fordulópontot a kiadó történetében és régi munkatársakat is megemlített, akik között a nyolcvanas-kilencvenes évek igazgatóját Domokos Gézát.
A kiállítást Tamás Csilla, a Kriterion Kiadó munkatársa rendezte be.
Az könyvek illusztrálásáról beszélgetni, a kiadó javaslatára Orth István helyi grafikusművészt hívták meg a szervezők. A technikai és esztétikai beszélgetéseken túl meglepetéseket is rejtett az est, hisz a kiállított könyvek között a nagyszebeni grafikus által illusztrált Kriterion kiadást is láthattunk.
A Kriterion Kiadó bemutatása a nagyszebeni magyar fesztivál idején, november végéig megtekinthető.
Gyermekmentés Nagyszebenben – emléktábla avatás
Az Ars Hungarica 2021 – nagyszebeni magyar kulturális fesztivál rendezvénysorozat keretében egy különleges programot hívhatott létre a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, a HÍD Szebeni Magyarok Egyesülete és a Carola Egyesület. Az első világháború alatt kiemelkedő humanitárius meggyőződéssel, rendkívüli hősiességgel és önfeláldozással, ugyanakkor a tettekhez szükséges szaktudással véghezvitt cselekedetnek, egy mára már elfeledett hadiárva mentésnek állítottak emléket a fentebb említett intézetek, egyesületek Nagyszebenben. Az emléktábla avatására, illetve áldására és szentelésére 2021. november 13.-án került sor a Tereziánumi római katolikus templomban.
1916. szeptember 20-án, a szász Kinderheim gyermekotthonból és a Theresianum árvaházból 140 gyermeket mentettek ki a két front közé szorult, ostromlott Nagyszebenből.
Báró Bornemissza Elemérné Szilvássy Carola, gróf Bethlen Istvánné Bethlen Margit, gróf Bánffy Miklós és Schill szebeni kisasszony, dr. Genersieh Gusztáv gyermekmentése emlékére. Az emlékplakett, amelyen báró Szilvássy Carola elhalt kisfiának Dudunak portréja látható Éltes Barna szobrászművész alkotása.
A római katolikus templomban szervezett eseményen Szebeni Zsuzsanna, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet igazgatója felelevenítette, hogy mi is történt több, mint 100 évvel ezelőtt és miért fontos emlékezetbe vésni a hősies cselekedeteket, majd Farkas Adrienne, a Carola Egyesület alelnöke felovasott emlékíratból és a kezdeményezést vázolta fel. Serfőző Levente, a HÍD Egyesület elnöke megköszönte a bizalmat, a helyi plébánosnak és kántornak az együttműködést.
A leleplezés után Varró Sándor református lelkipásztor adta áldását, majd Bíró Nándor-Alfonz plébános megszentelte az emléktáblát. Az eseményen a nagyszebeni evangélikus lelkipásztor, Killian Dörr is jelen volt és elmondta, hogy az ő dédapja jegyzeteit fogja kutatni az eseménnyel kapcsolatosan, tudniillik a város polgármestere 1916-ban, a történtek idejében Albert Dörr volt.
Az emlékjel hagyás a Külföldi Magyar Emlékek Megőrzése program támogatása révén valósult meg.
A tereziánumi római katolikus Sarlós Boldogasszony templomot Nagyszebenben a Gladiolelor utca 8. szám alatt lehet megtalálni.
S. Kutasy Lehel