Kiállítás: Szentes Zágon 80×80
Nagyszeben, Tanács Torony – 2019. november 17. – december 31.
A kiállítás megnyitójára a 14. Ars HUNGARICA fesztivál keretén belül került sor. A művészt Molnár Emese – kurátor / szociológus mutatta be, köszöntő beszédet Serfőző Levente – HÍD Elnök, az EMKE Vezetőségének Dél-erdélyi megbízottja, a fesztivál főszervezője mondott.
Szentes Zágon Kolozsváron élő grafikus, fotográfus, festőművész neve jól ismert az erdélyi kortárs művészet és irodalom kedvelői körében. Tevékenysége több ágazatot is lefed, gyakorlott átjáró a műfajok között, az általa tervezett könyvborítók kapcsán az irodalommal is igencsak szoros kapcsolatot ápol; ezúttal az elmúlt tíz év festészeti termésével ismerkedhetünk. Festményein „szerepet kap a talány, az archaikus világból, mesékből, álmokból, félelmekből és vágyakozásokból kivetülő látomás – mindegyiknek szerves része a művész kézjegye, itt nincs rögzült gyakorlat, hogy a kép melyik sarkában találhatjuk a festő aláírását. A név és a dátum ugyanúgy a kompozíció része, mint a színek és a formák tobzódása.” Szentes Zágon világa nehéz és könnyű egyszerre, szikrázó kromatika és súlyos történetek kombinációja, egy olyan feszültség, melyet csak meséléssel tudunk feloldani és amelyre mindnyájan határozott meghívót kapunk a vászonról. Keretbe zárt létünk során magunknak formáljuk világunk, mindenki egyénileg, de sosem egyedül.
Szentes Zágon csíkszeredai származású fotós, képzőművész, reklámgrafikus, aki jelenleg Kolozsváron tevékenykedik. Fotóival a lehető legegyszerűbb módon közöl, konkrét, jól körülhatárolható témákat/képkivágásokat választ. És bár a nagyon erőteljes, igen gyakran kontrasztokra épülő színtörténések/események, illetve a különböző formák, tömegek, textúrák dialektikája az uralkodó képein, fotóinak intenzitása nem az érzelmeket fűti, sokkal inkább valamiféle távolságot, egzotikumot teremt, amely mindig a különösség erejével hat, legyen szó egy csíklázárfalvi vagy akár egy horvátországi szigeten készült fotográfiáról. Furcsa ellentmondás tölti meg feszültséggel képeit, és mindez nem drámai, sokkal inkább valamiféle hűvös eleganciát eredményez. Festményei a fotókéhoz hasonló látásmódról árulkodnak, technikájára egyaránt jellemző a grafikai és festészeti megoldás. Némely alkotása akár színes grafikának is mondható. Erőteljes, élénk, ugyanakkor játékosan kontrasztos színtörténések, különös, furcsa lények töltik ki képtereit. Meseszerű és groteszk, olykor képregényszerű festményei bizarr történeteket sejtetnek, melyek úgy szürreálisak, hogy közben nagyon konkrét, tárgyilagosan színre vitt szimpatikus figurák/látványok/konstrukciók. Szentes Zágon könyvgrafikai tevékenysége is kiemelkedő, több száz, elsősorban kortárs irodalmi kötet könyvborítója színesíti a transzilván dizájn palettáját.
Túros Eszter művészettörténész (forrrás: Terem)