A nagyszebeni fesztivál első napja

2021. november 12-én kezdődik Nagyszebenben a tizenhatodik Ars HUNGARICA kulturális fesztivál. Könyvbemutatók, kiállítás megnyitók, emléktábla elhelyezés, jazzkoncertek, zongoraestek, tánc- és megzenésített magyar versek előadása és nem utolsó sorban gyermekműsorok szerepelnek a programban.

A tervezett műsorok közül azok kerülnek bemutatásra, amelyeket biztonságban megszervezni lehet. A belépés, minden eseményre ingyenes az érvényes jogtörvények betartásával.

A nagyszebeni fesztivál első napján Bánffy Miklós Erdélyi történet trilógiának román nyelvű fordítása kerül bemutatásra a nagyszebeni megyei könyvtárban 12 órakor, majd a Gong Színház termében Marosán Csaba zenés-irodalmi előadása, illetve a magyarországi, világcsúcsot elért Fricska Táncegyüttes fellépése zárják a napot.

Bánffy Miklós Erdélyi történet trilógiája magyar nyelven 1934-1940 között jelent meg. A trilógia első kötetének 1934-es első megjelenésétől a regény több kiadást megért, az utóbbi két évtizedben angol, francia, spanyol, német, olasz, holland nyelven megjelent köteteket nagy lelkesedéssel fogadta az olvasóközönség. A trilógia román nyelven 2019-ben jelent meg a Román Kulturális Intézet kiadónál a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest és az Erdélyi Gondolat Egyesület közreműködésével. Marius Tabacu kitűnő fordításában román nyelven tolmácsolt regény előszavát Marta Petreu írta, illetve Lucian Nastasă-Kovács történész írt hozzá bevezető tanulmányát és szójegyzéket.

 

A regény Bánffy Miklós polihisztor, író, grafikus, díszlet- és kosztümtervező, színpadi rendező, politikus, külügyminiszter legjelentősebb irodalmi alkotása. A bonchidai kastély bárója három részben meséli el Abády Bálint életét: Megszámláltatták (1934), És híjjával találtattál (1937), Darabokra szaggattatol (1940). A családi háttér, a diplomáciai ambíció, a politikai karrier és a kaszinói tagság egyaránt lehetővé tette, hogy Bánffy otthonosan mozogjon a báltermek, a kártyaszobák, a nagy vadászatok, a lóversenyek, a szerelmi és a politikai csatározások berkeiben, hiteles és érvényes panorámát festve az erdélyi arisztokráciáról.

A könyvbemutatón részt vesz:

Lucian Nastasă-Kovács, történész

Kósa András László, a bukaresti Liszt Intézet igazgatója

Silviu Borș, az ASTRA Könyvtár igazgatója, házigazda

Serfőző Levente, a HÍD Egyesület elnöke

Marosán Csaba

1990-ben született Zilahon és 2012-től a Kolozsvári Állami Magyar Színház színésze. Szórványban a kőszínházon kívüli gyakori és közönséget megragadó előadásai által ismert, bátran jelenik meg a modern eszközök által biztosított felületeken. Sokszínű tehetsége, fiatalos, lendületes előadó stílusa és ünnep-, illetve a helyi magyar napokhoz illeszkedő műsoraival lelki feltöltődést, kulturális kapaszkodót biztosít, akár pár személyes közösségekben is. A nagyszebeni fesztivál megnyitóján a Magyar Nyelv Napját (november 13.) és a fesztivál megnyitóját ünnepeljük együtt Marosán Csabával.

FRICSKA Tánegyüttes

A Fricska egy, a Britain’s és a Hungary’s Got Talentben is szereplő táncegyüttes.

A világ leggyorsabb néptáncosai

A világ leggyorsabb táncosa cím büszke birtokosa volt eddig a magyar közönség előtt is jól ismert, ír származású Michael Flatley. A legfürgébb lábtempójú világhírű kelta fenoménnek azonban kihívója akadt, ugyanis Papp Gergő és Papp Máté, Szabó Dániel és Popovics Márk, bebizonyították, hogy ők a világ leggyorsabb néptáncosai, nemcsak lábbal, hanem kézzel is a leggyorsabb ritmust ütik a világon.

45 csapás és koppintás 1 másodperc alatt

A világrekord kísérletre szeptember 29-én került sor Budapesten. A négy táncos egymást felváltva mindössze két perc alatt összesen 4077 leütést, illetve csapást ért el. Michael Flatley rekordjában 35-ször koppintott 1 másodperc alatt. Popovics Márk másodpercenkénti 45 érvényes leütést teljesített. A világrekord kísérlet hitelesítését a Magyar Rekord Egyesület 4 tagja, köztük Sebestyén István, elnök végezte.

Új innovatív táncstílus

A fiúk szavaival élve: “Azért választottuk a magyar néptáncot, mert rengeteg erő és dinamika rejlik benne, nekünk pedig az a célunk, hogy ezt a generációnknak megmutassuk, ezt érzékeltessük számukra az előadásainkkal. Bár magyar néptáncosok vagyunk, az autentikus magyar táncmotívumok mellett modern színpadi elemeket is használunk. Egy új, modern, innovatív táncstílust akarunk teremteni.”

2016 és 2021 során számos neves rendezvényen képviselték hazánkat a világ minden pontján: a riói olimpián, Párizsban a foci EB-n, a pekingi parlamentben, a Monte Carlo Rally záró rendezvényén, a MOB gálaestjén valamint a budapesti TED-en is. Károly herceg 70. születésnapján a Buckingham Palotában kezet fogtak őfelsége II. Erzsébet királynővel.

A csapat tagjai:

Papp Gergő – vezető, koreográfus, alapító tag

Papp Máté – koreográfus asszisztens

Popovics Márk – táncos

Szabó Dániel – táncos

Ez is érdekelhet

Az én ARS Hungaricám

Az én ARS Hungaricám

Az én ARS Hungaricám A Nemzetpolitikai Államtitkárság által támogatott Petőfi Sándor Program keretén belül...

Mikulás Nagyszebenben

Mikulás Nagyszebenben

Mikulás érkezik Nagyszebenbe csütörtökön, december 5-én, 17 órakor. A hagyományos Mikulásjáró ünnepet a...